۸ ترفند خلاقانه برای استفاده موثر از تفاله قهوه

استفاده موثر از تفاله قهوه

۸ ترفند خلاقانه برای استفاده موثر از تفاله قهوه

بو گیری از فریزر شما

بعد از دم کردن قهوه، دور ریز و تفاله قهوه نیز می تواند کاربرد موثری داشته باشد . ولی این بار می توانید آنرا داخل فریز خود قرار دهید. یک قاشق از تفاله قهوه را در داخل فریز خود قرار داده و بگذارید تا یک شب آنجا بماند سپس روز بعد می توانید از بوی نامطبوع جا یخی و و فریزر خود تا حدودی  آسوده شوید.

ظروف آشپزخانه خود را با قهوه تمیز و پاک کنید

با چند قاشق قهوه سخترین لکه ها و کثیفی ها را از ظروف خود برطرف کنید. با یک پارچه نازک و بدون انکه نیازی به استفاده از شوینده داشته باشید می توانید با کمی سایش ملایم پارچه روی ظروف می توانید از شر جرم ها آسوده شوید.( ولی پیش از انکه از این شیوه استفاده کنید،ابتدا روی یک ظرف کوچک امتحان کرده، تا مطمئن شوید خش و خطی روی ظرف ایجاد نمیکند – و همچنین هیچوقت روی ظروف سرامیکی و نه چسب امتحان نکنید.)

جذب کردن کرم خاکی برای خاک باغچه خود

علاقه کرم خاکی به قهوه غیر قابل انکار است  اگر در خاک باغچه خود مقداری قهوه بریزید ، از آنجایی که کرم خاکی  جذب مواد آلی  موجود در خاک می شود، در آن صورت کرم خاکی به طرف قهوه کشیده می شود و کمک می کند تا قهوه در تمام سطح خاک به طور مناسبی پخش گردد. کرم خاکی باعث افزایش  کیفیت خاک  از مسیرهای زیر می شود:

بالا بردن فعالیت میکروبی که بسیار برای خاک مفید است همزدن خاک بالا بردن قدرت نگه دارندگی آب و نیز کمک به جذب بهتر آب با ایجاد مسیرهایی به سمت ریشه گیاهان باعث کمک به رساندن  مواد مغذی و آب بهتر به ریشه می شوند کرم ها عاشق قهوه اند!

رفع بوی نامطلوب از دست ها به کمک قهوه

دستان خود را با ریختن یک قاشق از تفاله قهوه بر روی کف دست خود و مالاندن دو دست به هم  از بوی نا مطلوب  مواد غذایی رهایی یابید. اگر بوی سیر یا ماهی و یا مواد غذایی که بوی بسیار نا پسند شدیدی بر روی دستان شما به جای می گذارند، شما به آسانی می توانید از این روش استفاده کنید . لازم به ذکر است که نیازی به استفاده از مواد شوینده نیست. البته بعد ازاین کار بوی قهوه روی دستان شما باقی می ماند ، ولی سبب می شود که بوی ناپسند تر پیشین به طور کامل رفع شود . و سپس می توانید با مایه شوینده بوی قهوه را نیز رفع کنید.

با قهوه سوراخ هایی که در سطوح چوبی وسایل قدیمی ایجاد می شود پر کنید

به مرور زمان شاهد از بین رفتن رنگ و کهنه شدن بیشتر وسایل چوبی هستیم  ولی ترک روی سطوح ظاهر خوب و زیبایی ندارد. شما برای پر کردن این ترک ها و خلل روی این سطوح چوبی می توانید از تفاله قهوه خود استفاده کنید .(البته بر روی سطوح چوبی تیره رنگ) مخلوط کردن تفاله های قهوه با چند قطره آب اولین کاری است که باید صورت گیرد تا حالتی خمیری شکل حاصل شود . سپس می توانید این مخلوط خمیری شکل را بر روی سطوح ترک خورده بکشید و ۱۰ دقیقه صبر کنید، سپس می توانید اضافی خمیر خشک شده را تمیز کنید.

ماسک های زیبایی  با دور ریز های قهوه

از تمیز ترین و با کیفیت ترین دور ریز ها برا ی درست کردن ماسک های زیبایی استفاده کنید. می توان از آنها بر روی سطوح زبر همچون آرنج، زانو کف پا ها استفاده نمود، فقط کمی باید به ارامی روی پوست خود بمالید.. طریقه ی استفاده :مقدار مساوی از روغن نارگیل و دور ریز قهوه را ترکیب کرده و سپس به صورت دایره وار بر روی سطح زبر پوست مالش دهید. پس از مدت زمانی که بر روی پوست ماند دور ریز را از روی پوست با آب شستو شو دهید و پوست را خشک کنید. توجه کنید که این روش و شیوه مناسب پوست صورت نیست.( شکل نامناسب ریز دانه های موجود در دور ریز قهوه برای پوست حساس صورت بسیار زبر است و مناسب برای پوست صورت نمی باشد)

جمع کردن خاکستر به کمک تفاله قهوه

برای بلند نشدن گرد و خاک هنگام جمع کردن خاکستر می توانید از تفاله های کوچک و خیس قهوه روی خاکستر بپاشید. در واقع دور ریز قهوه به عنوان چسب عمل نموده ، به گونه ای که ذرات و گرد و خاک را به هم می چسباند و مانع از پخش و پراکنده شدن آنها می شود.. فقط دو نکته را حتما در ذهن داشته باشید که: نخست اجازه دهید تا آتش بطور کامل  خاموش شود و سپس آنکه از ارتفاع بسیار زیاد  دور ریز قهوه را بر روی خاکستر نریزید.

با تفاله های قهوه می توانید  از دو مسیر باعث بهبود کیفیت کود شوید:

۲ % نیتروژن در حالت طبیعی در این تفاله ها موجود است ( دقیقا به همان نسبت که در کود حیوانی نیتروژن موجود است)، این میزان نیتروژن  مواد مغذی را میکرو ارگانیسم های موجود در خاک تامین می کنند . این میکرو ارگانیزم ها از یاقی مانده برگها و گیاهان استفاده کرده و پس از تجزیه آنها به عنوان کود به خاک بر می گردانند. در مسیر دوم قابل ذکر است که تجزیه این تفاله ها در همین حین از رشد قارچ می کاهد و همچنین باعث کم شدن میزان رشد ای کولای (E. Coli ) و همچنین (staphylococcus ) می شوند . برای انکه بتوانید به یک نتیجه رضایت بخش برای سرکوب بیماری های گیاهی با استفاده از این کود مورد بحث برسید باید تقریبا %۱۰ تا ۲۰ % دور ریز قهوه در کل حجم کود مصرفی موجود باشد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 1 =