۳ مورد کلیدی که در مسابقات اروپرس تغییر کرده

مسابقه اروپرس قهوه چیست

۳ مورد کلیدی که در مسابقات اروپرس تغییر کرده

جف میگوید”درست است که همه چیز به نظر داوران وابسته است ، اما معیار این رقابت ها به سمت تمیز بودن قوه، بادی پایین و طعم آن تغییر کرده است” او اضافه میکند “این دستورالعمل ها بیشتر برای شرکت در مسابقات هستند و افراد معدودی  از اینگونه دستورالعمل ها در خانه استفاده میکنند”. اما چه چیزی باعث چنین تکاملی گشت؟ پالینا میگوید “امروزه ما خیلی بهتر از ۱۵ سال پیش قهوه را درک میکنیم. ما ابزارهای بهتری داریم، به درک بیشتری از آب رسیده ایم و کتاب های بسیاری وجود دارند که ما را در این زمینه یاری می کنند”. و مارتین کارابینوس که نماینده کشور اسلواکی در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ بود میگوید که تغییر این دستورالعمل ها نه تنها استاندارهای مسابقات را نشان میدهد بلکه نشان دهنده ی این است که روز به روز افراد بیشتری به اروپرس علاقمند میگردند. “این حقیقت که امروزه افراد بیشتری به اروپرس علاقه نشان میدهند غیر قابل انکار است.

تغییر ۳ عامل کلیدی در مسابقات اروپرس 

دما و کیفیت آب

جف میگوید “در سال های اول، رقبای جدی تر سعی میکردند با همان نسبت ۱:۱۶ و دمای آب ۹۰ درجه سانتیگراد و زمان دودقیقه کار خود را به پیش ببرند. نتیجه ی آن هم فنجان خوبی از قهوه بود. اما قهوه ی حاصل کمی تلخ و خشک بود. من این نکته را گشف کردم که  طعم تلخ آن ناشی از دمای بالای آن است و در دستورالعمل خود دمای آب را پایین آوردم و به ۸۶ درجه سانتیگراد رساندم”. و امروزه شرکت کنندگانی وجود دارند که با آبی با دمای ۷۵ تا ۷۹ درجه سانتیگراد به دم آوری قهوه پرداخته اند. جالب اینجاست که مارتین زمانی که در رقابت های سال ۲۰۱۴ در مقام دوم ایستاد، از ۸۰ گرم آب با دمای ۳۵ درجه و ۱۳۵ گرم آب در دمای ۹۲ درجه استفاده نموده بود  . علاوه بر این مارتین میگوید که امروز فیلتراسیون آب بیشتر مورد بحث قرار گرفته است و سطحی کاملا متفاوت دارد. باریستاها میتوانند ترکیب آن را نیز دستخوش تغییراتی قرار دهند که اتفاقی خوشایند به حساب می اید.

دمای قهوه

سطح عصاره گیری

پالینا از یک رفرکتومتر برای اندازه گیری سطح عصاره گیری خود استفاده کرد. اما عصاره گیری چیست؟ و چگونه بر طعم قهوه میتواد اثر گذار باشد ؟ عصاره گیری فرآیندی است که به وسیله آن عطر و طعم قهوه برجسته میشود. اما همه ترکیب ها در یک زمان و یا نرخ مشخصی از عصاره گیری خود را نشان نمیدهند. شما میتوانید، اسیدهای میوه ای، سپس شیرینی و تعادل و در نهایت تلخی را عصاره گیری نمایید. این بدان معناست که با عصاره گیری میتوان طعم قهوه را میزان کرد  . پالینا میگوید “آنچه دستورالعمل دم آوری من را متمایز ساخته است استفاده از رفرکتومتر است، وسیله ای که سال های پیش در کشف نشده بود .” او میگوید با استفاده از این ابزار توانسته است بهترین تعادل در اسیدیتی، شیرینی و بادی را به دست آورد.

سطح عصاره گیری قهوهبای پس کردن

بای پس کردن به معنای اضافه کردن آب به قهوه ی دم آوری شده است. افرادی که اروپرس را برای دم کردن قهوه خود انتخاب کرده اند از همان ابتدا تمام اب را اضاه میکنند اما می توانند در هنگام دم کردن از اب کمتری استفاده کنند و در پایان کار به اب اضافی بیفزایند. این مسئله میتواند حس دهانی بسیار زیاد قهوه را کاهش دهند. این مسئله همچنین منجر به محدود کردن متغیرها در ضمن دم آوری میشود و یکنواختی آن را بالا می برد  . لوکاس میگوید”امروزه استفاد از این روش در دم آوری اروپرس بسیار رایج است.” جف نیز با این مسئله موافق است و میگوید “اولین باری که من این ترفند را دیدم در سال ۲۰۱۲ بود.” او میگوید “من تستو کازویا را در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به یاد می آورم که از همین روش استفاده کرد. در آن سال متدهای متفاوتی از بای پس کردن توسط شرکت کنندگان استفاده شد.”

مواردی که هرگز تغییر نمی کنند

با گذر این سال ها برخی مسلئل جزئی تغییر نکرده. لوکاس به من میگوید “اروپرس هنوز هم روشی نوآورانه است. پس از گذشت سال ها، هنوز هم سبک های متخلفی از آن نشان داده میشود و بسیاری از آن ها به طرز شگفت آوری خوب هستند. جف بر این مسئله تاکید میکند که اروپرس چیزی فراتر از یک ابزار دم آوری در خانه است و مسابقات جهانی آن بازتاب یک سرگرمی غول پیکر در جهان است. چیزهای فوق العاده ای در این ابزار دم آوری وجود دارد که شور و نوآوری افراد را به تهییج وا میدارد و آنها را مجبور به آزمایش های عجیب میکند. و همانطور که پالینا میگوید “هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد.”

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + ده =