۳ فرق اصلی در قهوه تجاری و تخصصی

فرق قهوه تجاری با قهوه تخصصی

۳ فرق اصلی در قهوه تجاری و تخصصی

دلیل اسپشال تر شدن قهوه ی اسپشالیتی چیست؟ همه ی ما می دانیم که این نوع قهوه ها از قهوه تجاری بهتر می باشند، اما دلیل آن چیست؟

امروز می خوایم ببینیم فرق قهوه تجاری با قهوه تخصصی یا اسپشیال چیه؟

قهوه ی اسپشالیتی از روی درخت و از همان زمان چیده شدن همه ی آن طعم ها و عطرهای منحصر بفرد را ندارد و باید کارهای زیادی انجام شود تا قهوه ای اسپشالیتی با طعمی عالی بدست آید. عوامل تاثیرگذار بر کیفیت قهوه، نوع کاشت درخت و تنوع محصولات آن زمین زراعی، حتی سایه ای که بر درخت انداخته میشود ،می باشد. اما برای بدست آمدن قهوه ی اسپشالیتی خوب و با کیفیت، در مرحله ی کاشت و برداشت آن و در سرتاسر فرایند باید تلاش کرد و سه مرحله ی کنترل کیفیت وجود دارد که بر نتیجه ی نهایی تاثیرگذار است.

گیلاس قهوه

  • کسانی که به چیدن گیلاس های قهوه اقدام می کنند :

بنظرشما چیدن گیلاس ها کاری ساده و پیش پا افتاده است؟ اولین خط کنترل کیفیت در زمین آغاز میشود. به صورت سنتی افرادی که موظف به چیدن گیلاس های قهوه بودند ، هرگیلاس با هر رنگ همچون سبز، زرد، قرمز و یا حتی سیاه را می چیدند. و تنها تعداد گیلاس های چیده شده بود مهم بود ن کیفیت آن ها، چرا که قهوه تجاری کالایی بود پس هر چقدر قهوه بیشتر، پول حاصل از آن نیز بیشتر! اما با ظهور موج سوم قهوه، همه چیز در حال تغییر است. کسانی که موظف به چیدن گیلاس های قهوه می باشند بعنوان مسئله ی مهم تنها گیلاس های قرمز و رسیده را می چینند. چرا که شور یا ترش شدن فنجان قهوه می تواند از رسیده یا نرسیده بودن گیلاس قهوه تاثیر بپذیرد پس آن ها با دقت زیادی دست چین میکنند تا اطمنیان پیدا کنند که تنها گیلاس های رسیده و کامل به مرحله ی بعد می روند.

  • پوست قهوه : آسیب دیده ها را جدا کنید

بعد از چیده شدن، خشک شدن و به سطح مطلوبی از رطوبت رسیدن گیلاس های قهوه ، به مرحله ی بعد می رویم: پوست گیری. یا همان مرحله ی دوم از کنترل کیفیت. چرا کیفیت قهوه چندین بار کنترل میشود؟ خب، دلیل آن ،امکان ناقص بودن گیلاس های قهوه حتی رسیده ترین و قرمزترین آنها می باشد. شاید در نگاه اول به نظر سالم و رسیده باشند ولی ممکن است با جدا شدن پوست آن ها نقص های نهان در زیر آن ها مشخص شود. دانه های قهوه دارای نقص های آشکار، دست چین شده و به درون دسته ای به نام پاسیلا ریخته میشوند. پاسیلا دانه های قهوه ی آسیب دیده ای است که در بازار فروخته میشوند. همان چیزی که شما بعنوان قهوه تجاری می خرید.

دانه های سبز قهوه

  • دانه های سبز قهوه : مرحله نهایی

به محض گرفته شدن پوست قهوه ، آن ها را وارد مرحله ی نهایی یا همان رست می کنند. اما هنوز هم به کنترل کیفیت نیاز دارند. پوست قهوه ممکن است بسیاری از آسیب های قهوه را نهان کند، ولی بر اساس معیارهای SCAA میزان آسیب دیدگی قهوه ی اسپشالیتی باید صفر درصد باشد، پس نباید هیچ آسیبی بر روی قهوه ی شما وجود داشته باشد. این مرحله از کنترل کیفیت به صورت سنتی با دست انجام میشد، اما امروزه بوسیله ماشین ها این کار را انجام می دهند. از سوی دیگر، انجام دادن این مرحله به صورت دستی باعث اشتغال زایی نیز میگردد. هرچند، انجام دادن این مرحله به صورت دستی به زمان زیادی نیاز دارد، به خصوص برای بارهای بزرگ و زیاد. آماده ی رست – اما کنترل کیفیت ادامه دارد. پس از اتمام مراحل کیفیت مربوط به مزرعه ، دانه های قهوه آماده ی رست کردن میشوند. دانه هایی که فاقد آسیب می باشند و سرشار از طعم های فوق العاده اند. اما کنترل کیفیت تا فنجان ادامه دارد. هرچند همین سه مرحله ی گفته شده هم باعث به حداقل رساندن میزان دانه های آسیب دیده ی قهوه می شود و باعث افزایش کیفیت قهوه ی شما خواهد شد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =