۴ علت تلخ شدن یا علت تلخی قهوه

علت تلخی قهوه

۴ علت تلخ شدن یا علت تلخی قهوه

آیا قهوه باید تلخ باشد؟ حس ناخوشایندی است که قهوه را به امید شیرین بودن بنوشید و متوجه تلخی بیش از اندازه آن شوید. قهوه‌ ی شما باید سرشار از طعم‌های خوب باشد نه حجم زیادی از طعم تلخی قهوه  نامطلوب. پس به چه دلیل در پایان تلخی نصیب شما می‌شود؟

 

چرا قهوه‌ ی شما تلخ است ؟

بهتر است بدانید که قهوه غالبا با تلخی همراه است و پایه قهوه بر تلخی است. درحالی‌که تلخی در یک فنجان قهوه‌ ی خوب نقش مهمی را ایفا می‌کند، ولی اگر یک فنجان قهوه‌ی واقعاً خوب را نوش جان‌کنید متوجه خواهید شد که تلخی با طعم غالب قهوه فاصله دارد. درعوض شما دامنه‌ی طعم‌های متفاوتی را تجربه خواهید کرد از طعم‌های گُلی گرفته تا ادویه‌ای و شکلاتی. در حقیقت برای توصیف قهوه‌ی خوب از کل چرخه‌ی طعم استفاده می‌شود.

دلیل تلخی قهوه شما می تواند به دلایل زیر باشد :

دلایل فنی

دم کردن قهوه را می توان نوعی علم به حساب اورد .عصاره گیری بیش از اندازه از قهوه Over Extraction))  از دلایل تلخی ان محسوب می شود . عصاره گیری مرحله ای است که طعم دانه‌های قهوه را بیرون می‌کشد و آب شفاف را به مایع دم شده‌ی خوشایندی تبدیل می‌کند. زمانی که آب با قهوه‌ی آسیاب‌شده ترکیب می‌شود یک واکنش شیمیایی انجام میگیرد که طعم‌های ترکیبی را در خود حل می‌کند.

 

با رعایت کردن نکاتی که در ادامه ذکر شده می توان از به دست آمدن یک قهوه تلخ و ناخوشایند جلوگیری کرد:

خیساندن بیش از حد قهوه باعث تلخی آن می شود.

این اتفاق ممکن است در هنگام آماده کردن قهوه با فرنچ پرس بیفتد. اکثر افراد مایلند  قهوه را در فرنچ پرس نگهدارند حتی بعدازاینکه فیلتر (Plunger) آن را فشار می‌دهند. اگر این کار را انجام دهید عصاره گیری قهوه ادامه پیدا کرده و دفعه‌ی بعدی که از آن‌یک فنجان می نوشید قطعاً از بار اول تلخ‌تر خواهد بود. اگر مایلید قهوه‌ی لذت بخشی بنوشید بلافاصله آن را به ظرف حرارتی منتقل کرده تا گرم بماند.

انتخاب غلط اندازه‌ی آسیاب

جالب است بدانید که آسیاب دانه‌های قهوه  باعث تغییر انحلال طعم‌ها می شود، به این صورت که اگر آسیاب درشت باشد ممکن است عصاره گیری ناقص و طعمی‌ترشی یا حتی بی‌مزه را سبب شود. از طرف دیگر اگر آسیاب شما بسیار ریز باشد قهوه‌ای بیش‌ازحد عصاره گیری شده وقهوه شما تلخ خواهد شد. روش‌های متفاوت دم آوری نیازمند آسیاب‌های مختلف است و حتی گاهی لازم است برای پیدا کردن نقطه‌ی شیرینی آزمایش‌هایی را انجام داده؛ بنابراین اگر فنجان قهوه‌ی تلخی دارید احتمال اینکه این اتفاق به‌واسطه‌ی آسیاب ریز افتاده باشد وجود دارد.

گرم شدن بیش از اندازه آب

در دم کردن قهوه باید به دما آب نیز توجه کنید و تاثیر بسزایی در طعم تلخی قهوه دارد دمای بیش از حد باعث عصاره گیری ترکیبات تلخ‌تر می‌شود. بر اساس تحقیقات موسسه‌ی ملی قهوه (National Coffee Association) دمایی بین ۱۹۵ درجه فارنهایت (۹۰٫۵ درجه‌ی سانتی‌گراد) و ۲۱۲ درجه‌ی فارنهایت (۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) برای عصاره گیری بهینه مناسب است. آب در ۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد به جوش می‌آید پس به عبارت ساده‌تر اجازه ندهید بیش‌ازحد بجوشد و زمانی که آب به نقطه‌ی جوش می رسد قبل از اضافه کردن به قهوه‌ی آسیاب‌شده تقریبا یک دقیقه به آن استراحت دهید.

 

پاکیزگی تجهیزات قهوه ساز می تواند در طعم ان نقش موثری داشته باشد

نمی توان تلخی قهوه را فقط به عصاره گیری بیش از اندازه آن محدود کرد . باقی‌مانده‌ی قهوه از دفعات قبل در تجهیزات به‌شدت در طعم قهوه‌های بعدی موثر خواهد بود. از تمیز بودن تجهیزات خود مطمئن شوید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =