گیاه قهوه چیست؟

گیاه قهوه

گیاه قهوه چیست؟

هنگامی که لاته یا آن قهوه فیلتر شده خوشمزه را می نوشیم احتمالاً فراموش می کنیم که نوشیدنی های مورد علاقه ما از یک گیاه می آید. در حالی که میلیون ها درخت قهوه در سراسر جهان رشد می کند، میوه آنها در طول روز به ما انرژی می بخشد. اما گیاه قهوه چه شکلی است؟ چند گونه از آن وجود دارد؟ و گل ها و گیلاس های آن بر نوشیدنی ای که هر روز مصرف می کنیم، چه تأثیری دارد؟

تاریخچه کوتاهی از قهوه :

وقتی کلمه “قهوه” را می شنوید چه کشوری به نظر شما می آید؟ کلمبیا، برزیل، اندونزی؟ اما ،گیاه قهوه از اتیوپی می آید. در طول قرن ها، قهوه در سراسر آفریقا و خاورمیانه و از آنجا در سراسر جهان پخش شده است. چندین داستان درباره چگونگی این وجود دارد از اشخاص مهمی که هنگام خروج از یمن به اروپا به صورت پنهانی دانه ها را برده و پرورش داده اند. آنچه غیر قابل انکار نظر می رسد این است که امپراتوری ها نقش مهمی ایفا کرده اند. برگردیم به امروز. قهوه بخشی جدایی ناپذیر از اقتصادهای آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین است. کشورهای غیر تولید کننده نیز هر روزه در تفت دادن و مصرف مقادیر وسیع  قهوه هر روز رشد می کنند.

برگ گیاه قهوهبهترین دانه‌های قهوه دنیا در سال۲۰۱۸

بهترین دانه‌های قهوه عربیکا در دنیا بر حسب کشور به هیچ وجه مشخص نیستند زیرا بزرگترین عامل تعیین این موضوع‌ ترجیح شخصی است. به عنوان مثال برخی از مردم ممکن است اسیدیته انگور مانند یا میوه‌ای قهوه کنیایی را به تعادل کلاسیک قهوه کلمبیایی‌ترجیح دهند.

گیاه قهوه چه شکلی است؟

نام “دانه قهوه” تنها یک دروغ است: قهوه یک هسته است. شما (به طور معمول) دو عدد از این هسته ها را درون هر میوه گیلاس­مانند گیاه قهوه پیدا خواهید کرد.

گیاه قهوه نیز می تواند به عنوان یک درخت طبقه بندی شود، زیرا توانایی رشد تا حدود ۹ متر دارد. اما در مزارع قهوه، آن را کوتاه می کنند تا برداشت آسان تر شود. در نتیجه، اغلب مانند یک بوته به نظر می رسد.

شاخه ها و برگ ها

از تنه اصلی گیاه قهوه، شاخه های افقی اولیه، ثانویه و ثالثیه را مشاهده خواهید کرد. از این شاخه ها، برگ های مومی سبز تیره به صورت دوتایی رشد می کند.

ریکاردو آلوارز، یک برزشناس در Finca Los Tres Potros در السالوادور، می گوید: “برگ برای گیاه، چیزی اساسی است زیرا فتوسنتز در برگ اتفاق می افتد.” به بیان دیگر، نبود برگ به معنای نبود انرژیست. و بدون انرژی، گیاهان هرگز قادر به ثمر دادن گیلاس های خوشمزه ای نیستند که حاوی دانه های قهوه ما باشند.

گل های گیاه قهوه

هنگامی که گیاه قهوه حدود سه یا چهار ساله است، برای اولین بار گل می دهد. گل های کوچک، ظریف و سفید در جایی که برگ ها و شاخه ها به هم می پیوندند رشد می کنند و عطر شیرینی آزاد می کنند.

آلوارز به من می گوید: “گل همان جایی است که اندام های جنسی در آن قرار دارند.” به عبارت دیگر، برگ ها و گل ها به تولید مثل و بقای گیاه قهوه کمک می کنند.

گیلاس ها:

­مانند همان جایی که گل ها قرار گرفته بودند ظاهر می شود. گیلاس های نرسیده سبز هستند و با گذشت زمان و بسته به نوع شان ، قرمز، زرد، نارنجی یا حتی صورتی می شوند؛ و به محض رسیدن، به طور فزاینده ای شیرین تر می شوند.

محتوای کافئین موجود در گیلاس چیست؟  در واقع به عنوان یک عامل بازدارنده علیه -بیشتر- شکارچیان عمل می کند. (متاسفانه، یکی از بدترین آفات قهوه را نیز جذب می کند: سوسک سوراخ کننده قهوه که با کافئین زنده می ماند.)

درون گیلاس، چندین لایه را می بینید. آلوارز می گوید که آن یک “پوسته” دارد که گیلاس واقعی است، و سپس غلاف میوه است که موسیلاژ  میوه در آن قرار دارد.” و در داخل آن دانه ها قرار دارند که نمی توانیم روز خود را بدون آن ها بگذرانیم – دانه های قهوه !

Share this post