کنترل کیفیت رست قهوه توسط نور فرابنفش

نور فرابنفش در قهوه

کنترل کیفیت رست قهوه توسط نور فرابنفش

ثبات یک اصل اساسی در موفقیت رستر ها است. روشن است که ثابت نگه‌داشتن تمام متغیر ها به یکسان و یکنواخت بودن محصول کمک شایانی میکند که نور فرابنفش در این ثبات بسیار موثر است. در با تاثیر نور فرابنفش در  تشخیص دانه‌های سبز آسیب‌دیده و ترفیع کیفیت محصول نهایی اشنا می شویم.

نور فرابنفش چیست؟

چشم انسان در دیدن این طیف از امواج الکترو مغناطیس ناتوان است! اما بلک لایت (Black Light) به انسلن کمک می‌کند تا از فرابنفش در برجسته شدن برخی از موارد کمک بگیرد. بلک لایت  اغلب به شکل مهتابی‌های فلورسنت است اما شیشه و لعاب روی آن از ماده متفاوتی ساخته‌شده. تفاوت بلک لایت با مهتابی‌های معمولی در این است که نور منتشرشده، مقدار کمی از نور مرئی نزدیک به طیف موجی فرابنفش را شامل میشود.  به دلیل وجود فسفر یا موادی که انرژی را جذب می‌کنند و آن را به‌عنوان نور مرئی بازتابش می‌دهند در زیر نور بلک لایت لباس ها یا هر چیز سفیدی درخشان بنظر می ایند.

چگونه از این پدیده در کنترل کیفی استفاده می‌شود؟

با این تفاسیر فرابنفش چه نقشی در کیفیت قهوه شما دارد؟

حفظ کیفیت برای یک رستر همواره مهم است. یکی از روش های این کار که توسط رستر های حرفه ای شروع شد و تازه کارها  کنجکاو شدند به کار بردن نور فرابنفش در تشخیص بهتر و جدا کردن دانه‌های آسیب‌دیده قبل  از رست آن‌هاست. قیمت یک بلک لایت حدود سی هزار تومان بوده و با ان میتوان  روند زیر را  طی کرد

آماده‌سازی:

شخصاً این تجربه را با دو سمپل ۳۵۰ گرمی از دو قهوه ی گران و باکیفیت که هر دو روند طبیعی را گذرانده بودند شروع کردم. شما هم قطعاً به انجام این تجربه با مقایسه دو گرید متفاوت از دانه حس کنجکاوی دارید، پس آن‌ها را در سینی یا ظرف کاپینگ بریزید. اکنون زمان خاموش کردن تمام نورهای مرئی است، رعایت شرایط ایمن و برق‌کشی مناسب طی این روند برای پیشگیری از اسیب مهم است.

روش انجام:

مستقیماً به بلک لایت نگاه نکنید اگر به‌صورت اتفاقی رخ داد نور را به حالت عادی برگردانید و سپس صبر کنید تا دیدتان به حالت عادی برگردد. نور را بسیار اهسته بر روی دانه‌ها حرکت دهید تا زمانی که کل دانه‌ها بررسی شوند. گونه‌های مختلف قهوه در زیر این نور حالت متفاوتی دارند. اما دانه‌های خراب به راحتی مشخص میشوند.دانه هایی که نور بیشتری از خود متصاعد میکنند روند خشکانده شدن را به درستی نگذرانیده اند که دلیل ان میتواند کمتر بودن رطوبت ان دانه نسبت به دانه های دیگر باشد. این دانه های خراب باید خارج شوند

ارزش‌یابی:

پس از جداکردن دانه ها تشخیص ایرادها انها از قبیل نارسیدگی، کوچک بودن، افت زدگی و زخمی شدن توسط ماشین الات تشخیص داد. تشخیص این ایرادها در نور معمولی شدنی اما دشوار است که این راه کار ما را اسان و سریع میکند

چرا این جداسازی دانه‌های خراب دارای اهمیت است؟

چگونه این موضع تا این حد مهم است که این دانه‌های کوچک و خراب، رست را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

یک دانه از این دانه‌های خراب‌شده می‌تواند کیفیت قهوه را به‌کلی نابود کند.تاثیر کواکر ها و دانه‌ها نرسیده  در قهوه دم آوری شده بسیار کم و ناچیز است اما باید به این موضوع توجه داشت که یک رست موفق از انتقال حرارت یکسان بین دانه‌ها پدید می‌آید. یک‌دانه شکسته یا خراب نمی‌تواند این انتقال حرارت را به دلیل نداشتن بافت و رطوبتی یکسان با سایر دانه‌ها به‌طور صحیح انجام دهد، پس وجود این دانه باعث کم یا بیش‌ازحد رست شدن بقیه دانه‌ها می‌گردد و این موضوع بر پروفایل نهایی رست تأثیر  میگذارد و درنتیجه نوشیدنی داخل فنجان هم از این قاعده مستثنا نیست.

شخصاً زمان زیادی را صرف جدا کردن دانه‌ها و بررسی آن‌ها در رستری کردم ولی سیلور اسکین ها یا دانه‌های بی‌رنگ را جدا نکردم چراکه آن‌ها خللی در پروسه رست ایجاد نمی‌کنند و همچنین در نور فرابنفش هم مشخص نمی‌گردند. این کارها سخت و وقت‌گیر هستند اما جدا کردن دانه‌های بیش‌ازحد رست شده و کمتر رست شده با توجه به رنگ آن‌ها کار بسیار ساده‌ای است. خارج کردن دانه‌های خراب قطعاً در بالا بردن کیفیت رست شما موثر است و این موضوع را درنتیجه نهایی رست خود متوجه خواهید شد. هر رستری پارامترهای بسیاری را برای خود و کیفیت محصول نهایی در نظر می‌گیرد. من در کارم با کاهش وزن ۳۵ درصدی برای محصول نهایی با در نظر گرفتن کاهش رطوبت و انجام روند بالا مواجه شدم، این موضوع بسیار تأمل‌برانگیز است اما توجه به محصول نهایی و کیفیت بالا می‌تواند ارزش مالی بیشتری به محصول شما بدهد و حتی شمارا در این میان متمایز سازد. خارج کردن تمامی دانه های معیوب تقریباً غیرممکن است اما راه‌هایی برای افزایش دقت در این کار وجود دارد و نتیجه این کار در فنجان پرشده از محصول شما مشخص می‌شود. نورهای بلک لابت بسیار ارزان هستند و به‌راحتی در جداسازی دانه‌های خراب به شما کمک بسیاری ازنظر زمان می کنند. پس چرا از این راهکار به‌صرفه در کنترل کیفی محصول خود استفاده ننماییم؟

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 3 =