هنر لته آرت (شیر و قهوه) در عصر جدید

هنر لته آرت شیر و قهوه

هنر لته آرت (شیر و قهوه) در عصر جدید

مثل همیشه، نوشتن برای من بهترین پناهگاه است. با نگاه کردن به پایین، به فرش پلی‌استری که با یک طرح فکر شده توسط یک تیم معماری برای پوشاندن لکه‌ها طراحی‌شده است، قوه خیالاتم جاری می‌شود و برا یم آثار هنری شکننده و حساسی که ما توسط شیر بخار دیده و اسپرسو خلق می‌کنیم، یاد آوری می شود. در دوازده سالی که از تولید اولین فیلم من ” Coffee Latte Art ” می‌گذرد، تکرار و تمرین این هنر هویت کافه را روح می بخشد. این فن در اوایل قرن بیست و یکم در حال گسترش است البته نه همچون سرعت پخش سرطان که در مراکز شهرها در حال پیشرفت است، بیشتر چیزی شبیه به روند رشد میکروب‌ها در ظرفی آزمایشگاهی.

به مرور مردمی که عاشق زیبایی قهوه اسپرسو هستند در حال افزایش هستند و این علاقه‌ی خود را با یک‌ لته آرت منحصربه‌فرد بیان می‌کنند. من این را به این خاطر می‌گویم که افتخار داوری در رقابت‌های لته آرت Millrock که در سال گذشته به میزبانی Coffee Fest در لاس‌وگاس، شیکاگو و سیاتل برگزار شد رادارم. اشتیاقی که من برای این هنر مواج از هر منطقه‌ی کشور دیدم، بارها مرا به گریه انداخت. من می‌توانم بگویم که لته آرت آزاد نماد  استقلال کافه‌های گوناگون در سراسر کشور شده است – اگر نخواهم به افزایش تعداد کشورها اشاره‌کنم – چراکه مهارت در ایجاد این طرح‌های آزاد برای یک باریستا لازمه  صرف وقت و دقتی بسیار  است که تنها هدف آن نیز ایجاد زیبایی ظاهری است. معمولاً خلق زیبایی جزو اهداف و عملکردهای یک تجارت بزرگ اسپرسو نیست.

آرایه‌های هنر شیر و قهوه لته آرت

طرح Wreath and Heart، توسط Brian Jackson، در Espresso Vivace 2005

اصولا  طرح Wreath به‌عنوان یک حاشیه برای خامه‌ی هم زده روی قهوه‌های موکا در Vivace استفاده می‌شد. تا اینکه برایان و درپایان  قلب را وارد طرح کرد و آن را به یک قطعه کاملا هنری تبدیل کرده است. برای شروع، فنجان را به‌آرامی کج کرده و گوشه‌ی کوچک نیمه-ماه کرما (Crema) را هدف قرار دهید تا کل مایع در داخل فنجان، شروع به چرخیدن کند. از همان ابتدا شیر را با سرعت  بریزید. درعین‌حال که فنجان را صاف می‌کنید به ریختن در کنار فنجان در حالی ادامه دهید که پیچر را به دو طرف (به‌گونه‌ای که انگار در دستان شما به‌راحتی به چپ و راست حرکت می‌کند) حرکت می‌دهید تا گلبرگ‌هایی از شیر ایجاد شود که در حاشیه فنجان حرکت می‌کنند. زمانی که فنجان پرشده و دایره‌ی گلبرگ‌ها تقریباً کامل شده است، به وسط فنجان رفته و بدون ایجاد اختلال در جریان شیر، یک قلب در وسط درست  کنید. همچون همیشه، برای ایجاد قسمت انتهایی طرح قلب، میزان حجمی که از پیچر به داخل فنجان ریخته می‌شود باید به‌اندازه‌ی نوک یک مداد باشد. اجرای بدون نقص این طرح، به نظر من می‌تواند سخت  باشد.

هنر لته آرت

طرح لته Rosetta، توسط Brian Jackson، در Espresso Vivace 2005

در این طرح، زیبایی شدت‌جریان شیر خروجی به وضوح دیده می شود. . توجه کنید گلبرگ‌های بیرونی گل که تمامی سطح اطراف فنجان را پوشانده‌اند و در بالای فنجان به یکدیگر می‌رسند. مابقی کار توسط دستان هنرمند برایان انجام‌شده است.

 

طرح Winged Heart، توسط Brian Jackson، در Espresso Vivace 2005

شروع کار می تواند  با یک کار ساده باشد و طوری تنظیم کنید که یک Rosetta ایجاد شود؛ اما زمانی که فنجان تا نیمه‌پر شد، پیچر را تا دیواره عقبی فنجان ببرید تا با حرکت پیچر، گلبرگ‌ها را داخل فنجان ترسیم  کنید، در این مرحله جریان شدید تر می شود. ازاینجا، گلبرگ‌ها به سمت عقب فنجان رفته و روی‌هم قرار می گیرند. زمانی که فنجان  تا ۰حدودی  پرشده بود، حرکت رفت و برگشتی پیچر را متوقف کرده و با یک شدت‌جریان بسیار کم، پیچر را به‌سرعت عقب بکشید و سریعاً یک قلب بکشید و با همان شدت‌جریان آرام نوک مداد-مانند شیر، شکل قلب را کامل کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =