معجزه آب در خلق یک قهوه

معجزه آب در خلق یک قهوه

معجزه آب در خلق یک قهوه

با این که دانه قهوه خوبی انتخاب کرده‌اید و تجهیزات سالم و استانداردی دارید و  به‌ تمامی متد های نوشیدنی‌ها آشنا و مسلط هستید، پس چرا هنوز به بهترین طعم و مزه نرسیده‌اید؟ دلیل این مسئله آب است! ۹۸ درصد کیفیت قهوه به آب بستگی دارد . آب بی‌کیفیت می‌تواند نوشیدنی شما را دارای طعم‌های تلخ و سرکه‌ای بکند و حتی بدون طعم کند. حتی این موضوع می‌تواند آسیب‌های جدی به تجهیزات شما وارد نماید. برای درک بهتر این موضوع مصاحبه‌ای با پال استاک مدیر اجرایی مارکو بِوریج سیستم ترتیب داده شد، پال برنده جایزه‌ای برای تصفیه و دم آوری بهینه و ساخت ماکرو میکس فیلتر و اس پی ۹ است در همین حین فرصت صحبت با ناتان راتزر مالک کافی کوارتر هورس در لندن و تیلور کوان مؤسس اسپیریت تی آمریکا نیز فراهم شد.

بهتر است به چکیده‌ای از این صحبت‌ها در مورد اب مورداستفاده پردازیم. طعم اب مستقیماً به ‌سختی و بادی آن بستگی دارد، آب معمولاً به همراه خود طعم و بویی به‌خصوص دارد. زیرا اب مواد معدنی و ذرات جامد حل‌نشده داشته و گاهی هم افزودنی‌های شیمیایی دارد که این مساله بطور قطع روی طعم قهوه تاثیر فراوان دارد و دراین‌باره ناتان به گفت: «ماده تشکیل‌دهنده اصلی قهوه آب است، پس هر مزه‌ای در آب روی قهوه شما تأثیرگذار است» در اب املاحی همچون کلسیم، کلر، فلوریدا، آهن را قطعا وجود دارد و نظر ناتان دراین‌باره این است که «وقتی شما مزه این املاح را حس می‌کنید پس این موضوع می‌تواند در قهوه شما هم تأثیرگذار باشد.» بدون شک این املاح برای بدن شما مضر نیستند و حتی بسیاری از آن‌ها در عصاره گیری نقش مثبت هم ‌بازی می‌کنند. ناظر دم آوری تایم تی دراین‌باره می‌گوید «کنترل متغیری به نام زمان قطعاً در دم آوری بسیارمهم است و در دست داشتن آن برای هرکسی بسیار ساده است اما عصاره گیری و دم آوری ارتباط مستقیم به کیفیت اب مصرفی دارند.

چگونه کیفیت آب را اندازی گیری کنیم؟

اما تأثیر آب در عصاره گیری چه مشکلاتی را پدید خواهد آورد؟

منیزیم و کلسیم موجود در اب به باریستا این کمک را می‌کند که عصاره گیری بهتری داشته باشند، همان‌طور که میدانیم دم آوری و عصاره گیری از گرفتن عطر و طعم از قهوه آسیاب شده است،  به این‌گونه که منیزیم طعم‌های میوه‌ای و شفاف‌تر را جدا می‌کند و کلسیم به عصاری گیری کِرِما کمک می‌کند. اگر مقادیر زیادی از این املاح در اب باشد چه اتفاقی می‌افتد، خوب این مسئله برای عصاره گیری مساعد نیست چراکه جای کمتری برای جذب یون‌های منفی مواد داخل قهوه وجود دارد و بنابراین طعم کمتری به آب‌داده می‌شود. شما نیاز به مقدار مناسب نه زیاد و نه کم، فقط و فقط به مقدار لازم  از املاح در اب خوددارید .

آب چگونه به تجهیزات شما آسیب می‌رساند؟

طبق اظهارات تیلور شما باید هوشیار نسبت به آب ورودی به دستگاه اسپرسو خود باشید چراکه استفاده از اب فیلتر نشده علاوه بر تأثیر در نوشیدنی به تجهیزات شما آسیب جدی می‌رساند. آب پر از املاح و مواد جامد که به‌عنوان آب سخت شناخته‌شده، با رها سازی این مواد در دستگاه‌ها باعث ایجاد رسوبات و دیواره‌هایی به‌اصطلاح گچی در بدنه دستگاه و تجهیزات شما خواهد شد در نتیجه  عملکرد آن‌ها را ضعیف خواهد کرد. این گچ گرفتگی باعث پوسیدگی بویلر دستگاه و سولفاته شدن المنت های هیتر هم خواهد شد. حتی در مثالی ساده‌تر این نوع از انباشت املاح باعث گرفتگی در لوله‌های ورودی آب خواهد شد و درنتیجه باعث استهلاک و کاهش عملکرد و استقامت تجهیزات شما خواهد شد. ناتان اشاره می‌کند که فیلتر کردن آب برای شما بسیار بهینه است چراکه آسیبی که در طولانی‌مدت به تجهیزات وارد خواهد شد ممکن است باعث از دست دادن مقادیر زیادی از درآمد شما باشد

 

چگونه کیفیت آب را اندازی گیری کنیم؟

تابه‌حال پارامتری به نام TDS (Total Dissolved Solids) به گوشتان خورده تی دی اس پارامتر اندازه‌گیری املاح معدنی، نمک‌ها، فلزات حل‌نشده در آب است. پال در این خصوص می گوید که: «غلظت املاح در آب برای دریافت طعم بسیار مهم است،زیرا یون‌های مثبت یا منفی این املاح باعث عصاره گیری خواهد شد.» SCA مقدار تی دی اس مناسب را بین ۷۵ و ۲۵۰ میلی‌گرم بر لیتر تعریف کرده که بهترین حالت آن ۱۵۰ میلی‌گرم بر لیتر است.

سختی آب

سختی آب

سختی اب به املاح خاصی مثل کلسیم، منیزیم، آهن و منگنز گفته می‌شود، به‌عبارتی‌دیگر سختی اب قسمتی از تی دی اس اب است. بیشتر شدن این املاح باعث سختی اب و در مقابل کم شدن آن‌ها باعث نرمی آب می‌شود، پس این نکته مهمی است که خیلی سخت بودن یا نرم بودن اب باعث کم یا بیش عصاره گیری شدن می‌شود. SCA, یک تا ۵ ذره در یک گالن یا ۱۷ تا ۸۵ میلی‌گرم در هر لیتر را پیشنهاد میکند و بازهم بهینه‌ترین حالت ۳ تا ۴ ذره در گالن یا ۵۱ تا ۶۸ میلی‌گرم در هر لیتر حالت معرفی‌شده. پال توضیح می دهد  که کلسیم عامل اصلی رسوب‌ها و دیواره‌های گچی است و به نحوی استفاده از اب مناسب راهی برای عدم خرابی  تجهیزات و استفاده طولانی‌مدت از آن‌هاست.

مقدار PH اب

 

مقدار PH اب

این پارامتر هم نقش بسیار زیادی دارد. PH آب طبیعی حدود ۷ است و مواد قلیایی در آن بیشتر از اسیدها هستند، هرچها اب طبیعی‌تر باشد بهتر است زیرا SCA استاندارد این پارامتر رابین ۶٫۵ تا ۷٫۵ مطرح کرده   بالا بودن این پارامتر باعث بد طعم شدن  نوشینی خواهد شد وهمچنین علتی برای وجود  رسوبات بیشتر می‌شود. با توجه به این مقاله برای دستیابی به یک فنجان قهوه مطلوب استفاده از اب مناسب  شایان توجه میباشد و همچنین اب سالم سطح  استهلاک تجهیزات را پایین خواهد آورد و درنتیجه سود بیشتری خواهید کرد

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =