چگونه قهوه به نوشیدنی محبوب دنیا تبدیل شد؟

چگونه قهوه به نوشیدنی محبوب دنیا تبدیل شد؟

کشف قهوه : بنابر شنیده‌ها در سده‌ی هفتم میلادی توسط کالدین (Kaldin)ـ بزچرانی در منطقه‌ی آبیسینیا  (Abyssinia) همان اتیوپی امروزی ـ کشف شد.

مصرف آن به عنوان دارو: در سده‌ی یازدهم میلادی ابوعلی سینا، فیلسوف و طبیب ایرانی و دیگر اطبای جهان عرب از قهوه برای مصارف پزشکی بهره می‌برند. آن‌ها اصطلاحاً آنرا بانچوم (Bunchum) می‌نامیدند.

کشف رُست قهوه: ترک‌ها در سده‌ی سیزدهم میلادی معلوم‌شان شد که طعم قهوه بعد از رست کردن دانه‌ها بهبود می‌یابد. آغاز کشت و زرع انبوه قهوه: اهالی یمن در سده‌ی چهارده میلادی فهمیدند با کشت و زرع قهوه و فروش آن به تجار عرب می‌توانند  پول خوبی دربیاورند. اولین کافی‌شاپی که از وجودش آگاهیم به سال ۱۴۵۳ در قسطنطنیه (استانبول امروزی) افتتاح شد و “کیوا هان (Kiva Han)” نام داشت. از این نقطه‌ی تاریخی به بعد، قهوه آرام آرام به نوشیدنی همه‌گیر در سراسر جهان تبدیل  شد.

ورود قهوه به اروپا: جهانگردان اروپایی طی سفرهایی که در سده‌ی شانزده میلادی به سرزمین‌های عربی داشتند با این نوشیدنی آشنا شدند.

حکم پاپ : در همین سده پاپ کلمنت هشتم (Pope Clement VIII) نوشیدن را برای مسیحیان بلامانع اعلام کرد.آینده‌یِ روشن این نوشیدنی به نوعی همراه با حلال اعلام شدن نوشیدنش در دو دین پرجمعیت جهان (مسیحیت و اسلام) تضمین شد.

کشت و زرع در هندوستان: بابا بودان (Baba Budan) مسلمان هندی بود که ۱۶۵۰میلادی به قصد زیارت به سرزمین‌های عرب‌نشین سفر کرد و برای نخستین بار مخفیانه چند دانه خام (قابل کشت) همراه خود به هندوستان وارد کرد و در این کشور نیز کاشت شد.

فرانسوی‌ها هم با آن آشنا می‌شوند: سفیر حکومت عثمانی به سال۱۶۶۹ به دربار لویی چهاردهم در پاریس می‌رود و همزمان این نوشیدنی پرطرفدار را به قشر بالادست جماعت پاریسی معرفی می‌کند.

ورود هلندی‌ها به تجارت قهوه: ۱۶۹۰میلادی هلندی‌ها از بندر عربی موکا واقع در یمن تعدادی درخت زنده‌ی به کشورشان قاچاق کردند.آن‌ها به کشت و زرع انبوه دست زدند تا با تجارت آن سرمایه کسب کنند.

عصرانه‌ی اهالی بوستون : به سال ۱۷۷۳  اهالی امریکا  به وقت عصرانه از نوشیدن چای دست کشیدند و به نوشیدن قهوه روی آوردند. این اقدام به نوعی حرکتی حمایتی از محصولاتی بود که در کشور خودشان کشت می‌شد.

برزیلی‌ها از رقبا پیشی می‌گیرند: اواخر قرن نوزده میلادی در برزیل به علت خودکفایی در تولید و امکان صادرات آن به دیگر کشورها قیمت آن به شدت کاهش یافت و دیگر عوام هم در برزیل ان را به عنوان نوشیدنی روزمره خود انتخاب کردند؛ زان پس ان نوشیدنی مختص ثروتمندان برزیلی نبود.

اختراع قهوه فوری : جورج کانستنت واشنگتون شیمی‌دان انگلیسی بود که در گواتمالا زندگی می‌کرد. او به سال۱۹۰۶ قهوه فوری را اختراع کرد و برای نخستین بار شرکتی احداث کرد با نام ای. قرمز (Red E) و به تولید انبوه قهوه فوری روی آورد.

ایلی، به قهوه‌ی اسپرسو جنبه‌ی تجاری می‌دهد: دکتر ارنست ایلی به سال ۱۹۳۳ نخستین دستگاه اسپرسوساز تمام اتوماتیک را اختراع کرد. همین اختراع هموارکننده‌ی مسیری برای فروش گسترده‌ی اسپرسو شد.

نسکافه به مشکلات برزیل در نگهداری قهوه سرو سامان می‌دهد: به سال ۱۹۳۸ شرکت نستله (Nestle) طرح پیشنهادی خشک کردن انجمادی قهوه‌ی فوری را توسعه داد تا کمکی باشد به حکومت برزیل برای رفع مشکل قهوه‌های مازاد برنیاز.

پروسه‌ی جهانی شدن امریکایی: امریکایی‌ها دست به اقدامی خطیر زدند. آنها فرهنگ ملت‌شان را از طرق متفاوت اشاعه می‌دادند: از طریق هالیوود که در عصر طلایی خود به سر می‌برد (۱۹۲۷-۱۹۴۵) و نیز حضور فیزیکی سربازان‌شان در اروپا که در کیت سهمیه‌شان در جنگ جهانی دوم قهوه‌ی آماده‌ی مَکسول (نام برندی است که آماده به فروش می‌رساند) هم بود.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =