قهوه موج سوم چیست؟

موج سوم قهوه چیست؟

قهوه موج سوم چیست؟

موج سوم قهوه . چیزی که زیاد آن را در کافی‌شاپ‌ها و محیط‌های مجازی شنیده‌ایم. و اگر قهوه‌ی نسل سوم وجود دارد، پس قهوه‌ های نسل اول و دوم و حتی چهارم چه؟ ما نظر چند شخص حرفه‌ای در زمینه‌ی قهوه را پرسیدیم تا ببینیم آن‌ها چگونه این نوع قهوه را تعریف می‌کنند.

قهوه‌ موج سوم چیست

اگر این موج سوم است، پس بر سر موج‌های اول و دوم چه آمد؟

ابتدا یک تاریخچه‌ی کوتاه از قهوه برایتان شرح می‌دهم: در سال ۱۹۶۰ مصرف قهوه ناگهان شروع به افزایش کرد و قهوه برای اولین بار در اختیار همه  قرار گرفت. پس این را می‌توانیم موج اول قهوه نام‌گذاری کنیم. موج دوم زمانی حاصل شد که صنعت قهوه از لحاظ کیفیت دچار یک رشد ناگهانی، شد. شرکت‌های بزرگ نظیر استارباکس به گسترش  شعب خود اقدام کردند و این صنعت به صنعتی بسیار سودآور تبدیل گشت. در اینجا قهوه  اندک اندک به یک کالای لوکس و گران‌قیمت تبدیل می‌شد.

علاوه بر این‌ها با کمی تحقیق بیشتر راجع به زنجیره‌ی عرضه و رسیدن محصول از تولیدکنندگان به دست  مصرف‌کنندگان؛ متوجه شدیم که با مرور زمان، خریداران قهوه‌ی سبز به منطقه و نوع کشت و فرآوری قهوه‌ی خود توجه نشان دادند و این توجه و حساسیت کم‌کم به مصرف‌کنندگان قهوه نیز منتقل شد.

موج سوم قهوه

پس، اگر این‌ها موج اول و دوم هستند، قهوه موج سوم چیست؟ و چه چیزی آن را تا این اندازه منحصربه‌فرد می‌سازد؟

Matt Milletto از کافی‌شاپ Water Avenue Coffee به ما می‌گوید:”پس از گذراندن ۲۰ سال از عمر خود در این صنعتبه طور حتم  به شما میگویم که قهوه موج سوم راهی است که شما می‌توانید کیفیت یک قهوه را به طور کامل متوجه شوید.

در اینجا دو کلمه‌ی کلیدی وجود دارد: “کیفیت” و “درک قهوه”. برای Matt این دو کلمه توصیفی است از قهوه‌ای که ما می‌نوشیم و آنچه که پس از نوشیدنش در ذهنمان شکل می‌گیرد و به آن فکر می‌کنیم.

شبیه آنچه که Matt می‌گوید، Dismas Smith نیز از Caffe Ladro معتقد است:”این نوع قهوه به هیچ عنوان با روش‌های سنتی رشد ،دم آوری و درست کردن قهوه سازگاری ندارد.”

در جواب او ما همچنان می‌توانیم تمام افرادی که در تولید این نوع قهوه نقشی بر عهده دارند را نیز ببینیم: تولیدکننده، واردکننده، رست کننده، باریستا و مصرف‌کننده. بر خلاف موج اول که تنها نکته‌ی مهم آن دسترسی هرچه بیشتر مصرف‌کننده به قهوه بود، قهوه موج سوم نتیجه‌ی تلاش بسیار گروهی از انسان‌هاست.

به نظر می‌رسد این مفاهیم هنوز هم شفاف نیستند. پس بیایید نگاهی دقیق‌تر به خصوصیات این نوع قهوه داشته باشیم.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 1 =