فلت وایت و لاته چیست؟

فلت وایت و لاته چیست؟

فلت وایت و لاته چیست؟

فلت وایت نوشیدنی خاص در منوی برخی از کافه‌ها در سراسر دنیا است، در این مقاله با فلت وایت و لاته بیشتر آشنا خواهیم شد که چه تفاوتی با هم دارن…

تاریخچه فلت وایت و مشخصه‌های آن :

فلت وایت چیست؟

فلت وایت از اسپرسو و شیر تشکیل شده و طعم قوی‌تری از قهوه با شیر میکرو فوم شده دارد(نوشیدنی با طعم غلیظ از قهوه و کرم قابل حس در دهان از شیر گرم شده) این نوشیدنی اصالت استرالیایی یا نیوزلندی دارد و در سال ۱۹۸۰ به منوی کافه‌های آمریکایی و بریتانیایی وارد شد و امروزه به‌عنوان یک نوشیدنی استاندارد SCA شناخته می‌شود. بن بکنل مدیر استراتژیک فایو سِنس کافی در ملبورن میگوید: «بدون کنکاش عمیق در تاریخ استرالیا و نیوزلند، ازنظر من فلت وایت، عقبه‌ای در هر دو کشور دارد.» مشتریان اغلب نوشیدنی با طعم نزدیک به طعم فلت وایت را نسبت به کاپوچینو یا لاته با بیشتر طعم شیر ترجیح میدهند.

فلت وایت

دلیل نامگذاری فلت وایت :

واژه وایت از امواج سفیدی که در اثر برخورد امواج دریا با صخره های کوهستانی بوجود می ایند الهام گرفته شده و واژه فلت هم نشاندهنده ی فوم کمتر و صافتر این نوشدنی نسبت با کاپچینو یا لاته است. وقتی استارباکس شروع به سرو این نوشیدنی بانام بولد لاته در آمریکا نمود کاملاً واضح بود که این نوشیدنی مسیر خاصی را تا به آنجا طی کرده است. با این حساب ما میدانیم فلت وایت نوشیدنی متشکل از اسپرسو و فوم شیر است پس چه تفاوتی با لاته یا کاپوچینو دارد؟

لاته چیست؟

لاته به انگلیس در حدود سال ۱۹۸۰ وارد شد، اما ایده اصلی این نوشیدنی از ایتالیا شروع شد. لاته از دوشات اسپرسو به‌اضافه شیر فوم گیری تشکیل شده است و کاپوچینو هم از یک شات اسپرسو به‌اضافه شیر فوم گرفته تشکیل شده که فوم بیشتری نسبت به لاته دارد اما لاته بزرگ‌تر و با نسبت بیشتری از قهوه و شیر در مقابل کاپوچینو است، با این حال تفاوت فلت وایت با لاته در حالی که هر دو شامل دو شات اسپرسو هستند چه هست؟

لاته

تفاوت لاته و فلت وایت :

یکی از تفاوت‌های اصلی حجم فنجان مورداستفاده است. در استرالیا معمولاً لاته در فنجان ۲۰۰ میلی‌لیتری شیشه‌ای سرو می‌شود و فلت وایت در فنجان سرامیکی ۱۸۰ میلی‌لیتری سرو می‌شود که نسبت به لاته رقیق‌تر است. اصولاً لاته فومی نزدیک به یک سانتی‌متری دارد و فلت وایت فومی در حدود ۰٫۵ سانتی‌متر دارد. اما در سال‌های اخیر این تفاوت فوم تغییر کرده و فوم هر دو نوشیدنی به یک حالت است. با این حال نمیتوان گفت تفاوت این دو نوشیدنی فقط به حجم و نسبت ترکیب شیر و قهوه ختم میشود. لاته یا کاپوچینو هر دو با مقدار استاندارد اسپرسو سرو می‌شود اما در فلت وایت می‌توان از دوشات ریستریتو استفاده کرد تا گستردگی طعم نوشیدنی بیشتر شود. جذلبیت فلت وایت کاملا به محلی که هستید و باریستا پشت بار بستگی داشته، اما جاناتان پرستیژ مدیرعامل ریپَک اسپرسو، این‌گونه می‌گوید که فوم لاته و فلت وایت زیاد تفاوتی ندارند اما برای فلت وایت بهتر است از فوم خیس و غیر پفکی استفاده شود تا جایی که باریستا بتواند روی نوشیدنی آرت بزند و تفاوت عمده را همان حجم لیوان و نسبت کمتر ترکیب شیر با قهوه در فلت وایت می‌داند. پرفروش‌ترین نوشیدنی در کافه‌های موج دوم لاته  و فلت وایت پرفروش‌ترین نوشیدنی در کافه‌های موج سوم میباشد. هر دو  پرفروش و محبوب هستند و طعم خوب انها به کیفیت ماده و حس و حال باریستا بستگی دارد. سیِران تریگ مدیر انسستور کافی در نورویچ انگلستان فلت وایت را از ترکیب دو شات اسپرسو در فنجان با گنجایش ۱۵۰ تا ۱۸۰ سی سی با فومی نازک و لاته را از همان ترکیب با نسبت شیر بیشتر در فنجان ۲۱۰ تا ۲۷۰ سی سی حتی ۳۰۰ سی سی و فومی ما بین فلت وایت و کاپوچینو معرفی می‌کند.

شما لاته را ترجیح می دهید یا فلت وایت ؟ 

تنها پارامتر متغیر نسبت ترکیب شیز و قهوه در اثر تفاوت گنجایش میباشد. اگر شما بیشتر از طعم‌ قهوه‌های اسپشیالتی لذت میبرید قطعاً فلت وایت گزینه مناسب‌تری برای شماست. فلت وایت از نظر حس چشایی بهتر از دانه قهوه میباشد اما آیا این نوشیدنی با این تعاریف از لاته بهتر است؟ نمیتوان اینگونه گفت اما فلت وایت نوشیدنی ترکیبی با لبنیات  میباشد که میتوان با ان طعم قهوه اسپشالیتی را تجربه کرد.

 

آیا فلت وایت از لاته قوی‌تر است؟

هر دو دوشات معمول از اسپریسو دارند پس از نظر کافئین و و مواد درون قهوه تفاوتی ندارند اما از نظر طعمی فلت وایت قویتر از لاته میباشد. باریستا وظیفه توضیح درمورد فلت وایت و خصوصیات ان را عهده دار است و به گفته باریستاهای با تجربه ۸۰درصد مشتریان در مورد فلت وایت این سوال را دارند که قهوه مورد استفاده اسپشیالتی است یا خیر.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 9 =