فروشگاه آنلاین قهوه بتیس مرجع خرید آنلاین قهوه با کیفیت

ما در فروشگاه آنلاین قهوه سعی بر این داریم تا پیشینه ی قهوه را معرفی کنیم و به شما این اطمینان را بدهیم که اگر خرید آنلاین قهوه را انجام می دهید، نگرانی از بابت خرید قهوه با کیفیت نداشته باشید.

قهوه با کیفیت را کمی بیشتر بشناسیم

قهوه نوعی نوشیدنی رایج است که از دانه‌های بوداده و آسیاب‌ شده ی گیاه قهوه به دست می‌ آید. گیاه قهوه، بومی مناطق نیمه ‌گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا است. این گیاه از آفریقا به سایر نقاط جهان پراکنده شد و در حال حاضر در بیش از ۷۰ کشور کشت می ‌شود که در درجه ی اول مناطق استوایی آمریکا، جنوب شرقی آسیا، هند و آفریقاست. هنگام رسیدن میوه ی گیاه قهوه، دانه‌های قهوه را برداشت و به وسیله ی لوازم جانبی قهوه که دستگاه های به خصوصی است، آن را فرآوری می‌ کنند. دانه‌های قهوه ی خشک شده به درجات مختلف برشته می ‌شوند، بسته به عطر و طعم مورد نظر، درجه‌ بندی‌های مختلفی برای این محصول در نظر گرفته شده‌ است، قهوه کمی اسیدی است و می ‌تواند به علت داشتن کافئین بالا موجب تحریک انسان گردد.

تاریخچه قهوه

قهوه که از قرن نهم میلادی در ایران نوشیده می‌ شد در زمان صفویه جای خود را در میان نوشیدنی‌ های روزانه ی ایرانی ‌ها باز کرد که نمونه ‌ای از ورود ایران به شبکه اقتصادی جهانی آن دوران است که حتی امروزه شاهد فروشگاه آنلاین قهوه نیز هستیم. این جریان ادامه دار بود تا قرن نوزدهم که چای به نوشیدنی غالب مردم تبدیل شد. هنوز در ایران کلمه ی قهوه خانه حتی به مکان‌ هایی که در آن چای سرو می‌شود هم گفته می‌ شود که یعنی قهوه در ایران متداول‌ تر از چای بوده یا قبل از ورود چای، پای خود را به ایران باز کرده و می بینیم که تعداد فروشگاه های آنلاین قهوه، از چای بیشتر است. همچنان این ماده ی سیاه و تلخ بسته به منطقه ی جغرافیایی و طبقه ی اجتماعی، دوستداران خود را داشت. امروزه نوشیدن انواع قهوه از جمله قهوه ی فرانسه، اسپرسو، کاپوچینو و قهوه فوری و شیر قهوه طرفداران زیادی پیدا کرده است و به سب این محبوبیت، خرید لوازم جانبی قهوه نیز افزایش یافته است. البته قهوه ی ترک به‌ خاطر محبوبیت میان ایرانیان ارمنی از گذشته در میان مردم رایج بوده و به‌ واسطه ی فال قهوه جایگاه خاص خود را داشته است.

 

صوفی‌ها با کمک نوشیدن قهوه می ‌توانستند خود را برای انجام مراسم مذهبی بیدار نگه دارند. در دوران صفوی بود که قهوه‌ خانه‌ ها به‌ عنوان مکان‌ هایی برای تجمع شاعران و هنرمندان در ایران رواج پیدا کرد. در سال ۱۶۶۴ کاشف الدین یک داروشناس صفوی، یک رساله در مورد ارزش‌ ها و خصوصیات قهوه به شاه عباس دوم تقدیم کرد. تاریخ فرهنگ نوشیدن چای در ایران تنها از انتهای قرن پانزدهم شروع شد. از آنجایی که کشورهای تولید کنند قهوه مسافت زیادی تا ایران داشتند، حمل و نقل قهوه به ایران مشکلات بسیار داشت (که امروزه به لطف وجود فروشگاه آنلاین قهوه این امر تسهیل یافته است)، ولی نزدیکی تولید کننده‌ های عمده ی چای نظیر چین به جاده اصلی تجارت آن زمان یعنی جاده ابریشم سبب شد که تجارت و حمل و نقل چای با سهولت بیشتری در ایران صورت بگیرد.

کشورهای تولیدکننده قهوه

در سال‌ های اخیر، کشور برزیل با تولید حدود یک‌ سوم قهوه در جهان، رتبه ی اول خرید قهوه با کیفیت را به خود اختصاص داده‌ است. بعد از برزیل کشورهای ویتنام، کلمبیا و اندونزی به ترتیب در رتبه‌ های دوم تا چهارم قرار دارند. اکثر مناطق کشت عمده قهوه بر روی کمربند استوایی و مناطق پر باران قرار دارند. دانه ‌های قهوه در هر منطقه عطر و بوی مخصوص به خود را دارد. بر این اساس عموماً قهوه ی تولیدی را به نام کشور یا منطقه ی تولیدکننده می ‌شناسند مانند قهوه جاوه، قهوه کلمبیایی، قهوه کنا که خرید آنلاین قهوه را نیز دربر می گیرند.

انواع قهوه

مرغوب ‌ترین قهوه که طعم و بویی منحصربه ‌فرد دارد از بوته ‌ای به نام عربیکا به دست می ‌آید که قدیمی‌ ترین نوع قهوه‌ است و در ارتفاع1۰۰۰ تا 2۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رشد می‌ کند. حدود ۷۵ ٪ از کل قهوه‌ ای که در جهان کشت می ‌شود عربیکا است. قدیمی‌ ترین نوع قهوه ی عربیکا، موکا و جاوه هستند که امروزه نامی شناخته شده محسوب می ‌شوند.

نوع دیگری از قهوه، روبوستا نام دارد که در بلندی ۲۵۰۰ پایی رشد می‌ کند و بیشتر از عربیکا تحمل سرما را دارد. میزان کافئین روبوستا دو برابر عربیکا است، اگرچه بو و طعم آن در رده ی پایین‌ تری قرار دارد و ارزان ‌تر است. روبوستا حدود ۲۵ ٪ از کشت قهوه ی جهان را تشکیل می ‌دهد و مردم از آن به عنوان یک خرید قهوه با کیفیت یاد می کنند. نوع مرغوب آن هم برای تهیه اسپرسو به کار می‌ رود. نوع دیگری از قهوه که در آفریقای غربی می ‌روید لیبریکا نام دارد که درصد بسیار اندکی از دانه‌ های قهوه از این نوع هستند.

با انواع قهوه و کیفیت هر یک آشنا شویم

اسم قهوه که می ‌آید اولین چیزی که به ذهن هرکس می ‌رسد خاصیت این دانه ‌های سفت و خوشبو در بیدار نگه داشتن آدم‌ ها می باشد. سرانه مصرف قهوه در ایران 80 تا 100 گرم است و در آمریکا بیش از 50% مردم قهوه می ‌نوشند. قهوه حاوی ماده ی شیمیایی کافئین است که به عنوان یک دارو، بسیار سریع عمل می‌ کند و با کاهش آدنوزین موجب فعال شدن حواس بدن می‌ شود. آدنوزین ماده‌ ای شیمیایی است که هنگام خستگی در مغز ترشح می ‌شود، به همین دلیل تقاضای این دانه‌ های خرد شده از سوی کسانی که عادت به کار کردن بی وقفه و طولانی مدت دارند بسیار زیاد است. با این حال عوامل زیادی برای درست شدن یک قهوه خوب وجود دارند و دانه‌ های قهوه در این میان عامل حیاتی هستند. در ادامه می‌ خواهیم انواع قهوه را معرفی کنیم و دو نوع اصلی قهوه را با هم مقایسه کنیم. در مقالات بعدی راجع به لوازم جانبی قهوه نیز سخن خواهیم گفت.

3 نوع خرید آنلاین قهوه

قهوه عربیکا Coffee Arabica

قهوه ربوستا Coffee Robusta

 قهوه‌های مخلوط شده (Mixed)

عربیکا دارای 70% قهوه است و نسبت به ربوستا از کیفیت بیشتری برخوردار است. انواع ترکیبی آن شامل دانه‌ هایی می‌ شود که هر یک نواقص دیگری را رفع می ‌کنند اما وقتی نوبت به فنجان روزانه می‌رسد عربیکا و ربوستا حرف اول را می‌زنند و با هدف تبدیل شدن به یک نوشیدنی قهوه ی خوب و با کیفیت که خرید قهوه با کیفیت برای مشتریان محسوب می شود، کاشت و برداشت می‌ شوند.

عربیکا نسبت به ربوستا طعمی شیرین ‌تر و خوشایندتری دارد و این شیرینی را از شکر، انواع توت و میوه‌ ها می‌ گیرد. اسیدیته قهوه ی عربیکا بیشتر است، با این حال قهوه ربوستا طعمی تندتر و تلخ‌ تر دارد، رنگ‌ آن دارای بافت است و پس‌ مزه‌ای شبیه به بادام زمینی دارد. کافئین قهوه ربوستا دو برابر کافئین عربیکا اما کیفیت این کافئین پایین ‌تر است. گذشته از این کشت و پرورش قهوه ربوستا آسان ‌تر است، نسبت به شرایط آب و هوایی آسیب‌ پذیری کم‌ تری دارد و در کشورهای نیم‌ کره شرقی مثل آفریقا و اندونزی روییده می‌ شود. قهوه عربیکا بیشتر در آمریکای لاتین کشت می ‌شود و انواع دیگر قهوه از مشتقات همین دو نوع قهوه هستند.

دانه‌های قهوه‌ پس از کشت وارد مرحله فرآوری می‌ شوند، مرحله‌ای که نقش مهمی در تعیین طعم نهایی قهوه دارد که این کار جز با لوازم جانبی قهوه امکان پذیر نمی باشد. از گیاه قهوه نوعی گیلاس قرمز رسیده می‌ روید که در فرآیند تولید قهوه از آن جدا می‌شود. به مرحله جداسازی دانه قهوه از لایه بیرونی در اصطلاح Depulping می‌گویند و این کار توسط دستگاه لوازم جانبی قهوه انجام می‌شود. در مرحله بعد، دانه‌های قهوه تخمیر می ‌شوند.

هدف از تخمیر، برجسته کردن جرم و طعم دانه‌ های قهوه است. در مرحله تخمیر قند طبیعی تبدیل به مایع می ‌شود. در فرآوری قهوه به روش خشک، گیلاس‌ها به مدت دو تا سه هفته زیر نور خورشید قرار می‌ گیرند و سپس برای خارج کردن پالپ خشک، وارد دستگاه پوست ‌کن می‌شوند. قهوه ی حاصل از این شیوه یک فنجان نوشیدنی تیره رنگ و سنگین است. اما چنانچه قهوه به روش تَر فرآوری شود، پوسته ‌ی گیلاس و مقداری از پالپ با وارد کردن فشار، جدا می ‌شوند. فرآیند خشک کردن، مهم‌ ترین مرحله است چرا که تاثیر مستقیم بر کیفیت نهایی قهوه دارد. دانه ‌های خشک قهوه بر اساس شکل و اندازه دسته ‌بندی می‌ شوند و بو دادن آن‌ها در مرحله بعد قرار می ‌گیرد.

در پایان این داستان، دانه‌های قهوه بسته‌ بندی شده و صادر می ‌شوند. شاید برای مردم عامه نوع دانه‌ قهوه‌‌ ای که قرار است نوشیدنی آن ‌ها باشد فرق چندانی نداشته باشد اما آن‌ هایی که واقعا عاشق قهوه هستند دانه‌ های قهوه را خوب از هم تشخیص می‌ دهند البته ذکر این نکته ضروری است که لوازم جانبی قهوه نیز نقش به سزایی در طعم و عطر آن دارد. پس از امروز فنجان قهوه خود را هوشمندانه ‌تر انتخاب کنید و از بازار گمنام این نوشیدنی یعنی خرید آنلاین قهوه غافل نشوید.