فرق بین قهوه‌ی اسپشیالیتی و موج سوم

قهوه‌ی اسپشیالیتی

فرق بین قهوه‌ی اسپشیالیتی و موج سوم

در مقاله قبلی با قهوه موج سوم آشنا شدیم. امروز می خوایم در مورد فرق بین قهوه‌ی اسپشیالیتی و موج سوم با هم صحبت کنیم.

ویژگی‌ های کلیدی قهوه موج سوم

افزایش کیفیت قهوه، تجارت مستقیم آن، تأکید بیشتر بر پایداری محصول، شفافیت بیشتر مشخصات رست، متدهای دم آوری نوآورانه، همه و همه از مشخصات ذاتی قهوه‌ی موج سوم است. ما همگی در نوشیدنی‌هایمان به دنبال شیرینی، پیچیدگی هستیم و از اینکه بتوانیم برای داشتن این خصوصیات هزینه‌ای را پرداخت کنیم شاد  هم می‌شویم اما زمانی که از صنعت قهوه در سطوح حرفه‌ای حرف می زنیم  از چیز دیگری نیز صحبت  به میان می‌آید: خدمت به متقاضیان.

شبیه آنچه که Matt گفت:”یکی از بهترین تجربه‌هایی که می‌توانیم در طول روز کسب کنیم نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی اسپشیالیتی است که در بهترین حالت دم آوری شده است .این تجربه مجموع آموزش، دانش و توجه به مشتری است. ” قهوه‌ی موج سوم آن چیزی است که حس خاص بودن به مشتری می‌دهد. قسمتی  از آن به خدمات ارائه شده به مشتری بازمی‌گردد اما قسمت  دیگر آن به تو جه به  داستانی است که پشت همان فنجان قهوه نهفته است. داستانی که تولیدکننده، واردکننده، رست کننده و باریستای آن را روایت می‌کند. فکر می‌کنم این توضیحات بر اینکه چرا یک مصرف‌کننده طعم‌های عجیب و منحصر به فردی از این نوع قهوه می‌گیرد و چرا در کل این نوع قهوه، قهوه‌ی باکیفیت‌تری نامیده می‌شود.کافیست. این آموزش به مصرف‌کننده، به تدریج به توسعه‌ی کانال‌های ارتباطی بین تولید و مصرف، از جمله تجارت مستقیم و رسانه‌های اجتماعی می‌انجامد.

با قهوه‌ی اسپشیالیتی بیشتر آشنا شویم

در حقیقت، Sarah Dooley، مدیر بازاریابی در Slayer Espresso این‌گونه می‌گوید:”اگر بخواهم صادقانه بگویم، عنوان موج سوم قهوه، عنوان شایسته ای  برای این نوع قهوه نیست. موج سوم به معنای یک فنجان قهوه نیست بلکه این تنها یک تعریف ذهنی است درباره‌ی چیزی که دوستش داریم.” پس اگر قهوه‌ی موج سوم و قهوه‌ی اسپشیالیتی با یکدیگر متفاوت‌اند، قهوه‌ی اسپشیالیتی چیست؟ انجمن قهوه‌ی اسپشیالیتی ، قهوه‌های مختلف را از صفر تا صد امتیازدهی می‌کند. قهوه‌هایی با امتیاز ۶۰ قهوه‌هایی هستند که برچسب تجاری می‌خورند و قهوه‌هایی با امتیاز ۸۰ و بالاتر، آن‌هایی هستند که ما آن‌ها را تحت عنوان قهوه‌ی اسپشیالیتی می‌شناسیم. هرکدام از این قهوه‌ها حاصل نوعی آب‌وهوا، خاک، شرایط رشد و فرآوری‌های متنوع رست هستند. Sarah Dooley می‌گوید:”قهوه اسپشالیتی نقش مهمی را در انقلاب خدمات قهوه ایفا  می‌کند، چرا که سطح کیفی خود را از طریق یک سیستم امتیازدهی به نام گواهینامه‌ی Q تضمین می‌کند.” به عبارت ساده‌تر، قهوه‌ی موج سوم مجموعه‌ای از تجربیات است، اما قهوه‌ی اسپشیالیتی ابزاری است که ما آن را در تجربه‌مان مصرف می‌کنیم. ما همیشه قهوه‌ی اسپشیالیتی را با قهوه‌ی نوع سوم مرتبط می دانیم، اما اگر موج سوم قرار است رابطه‌ای باشد بین مصرف‌کننده و قهوه، پس قهوه‌ی اسپشیالیتی به خودی خود باید در گروه  قهوه‌های موج دوم قرار گیرد.

Tetsu Kasuya با این قضیه موافق است و می‌گوید:”برای تولید قهوه‌ی اسپشیالیتی، شما به موج سوم نیاز ندارید. و نیازی نیست که از آن طریق کیفیت قهوه نشان داده شود، اما برای خلق یک تجربه‌ی بی‌نظیر شما به ابزار مربوط به موج سوم احتیاج دارید.” در نتیجه قهوه‌ی موج سوم نیازمند قهوه اسپشالیتی است، اما قهوه‌ی اسپشیالیتی نیازی به موج سوم ندارد.  “موج چهارم”! آیا چیزی با این عنوان وجود دارد؟ چندی پیش من چیزهایی راجع به موج چهارم قهوه شنیده‌ام که موجب بروز اختلافات زیادی گشته است. آیا اصلاً چیزی با عنوان موج چهارم قهوه امکان‌پذیر است؟ آیا ما در حال بدون آگاهی حاضر نوشیدن آن را تجربه می‌کنیم ما در حال حاضر در موج سوم، قهوه‌ای باکیفیت بالا را تجربه می‌کنیم، منظورم یک رابطه‌ی تجاری معنی‌دار، متدهای دم آوری ای با نوآوری بالا، فهم اهمیت محصولات این موج، روش‌های فرآوری آن و خیلی چیزهای دیگر است. اما Dismas Smith به ما می‌گوید، باور کنیم یا نه، به‌زودی با نسل چهارم قهوه هم روبرو خواهیم شد.”موج چهارم حرکت یبنیانی  در سطح قهوه‌ی اسپشیالیتی خواهد بود. من این بحث را با آدم‌های متفاوتی انجام داده‌ام و همیشه بحث به این قضیه پایان یافته  است که پیدایش این موج امکان‌پذیرمی باشد. این نسل خودش را به صورت جنبه‌های علمی قهوه نشان خواهد داد و ما بیشتر و عمیق‌تر درباره‌ی دانش مخصوص به خاک، بذر و دانه‌های قهوه به مطالعه خواهیم پرداخت.”

قهوه‌ی موج سوم: یک تحول، یک تجربه، تمرکز بیشتر بر اطلاعات مصرف‌کننده و خدمات ارائه شده به وی. هرگونه که آن را تعریف کنید، من بر این باورم که ما خیلی خوش‌شانس بوده‌ایم که شاهد این تحول در صنعت بوده‌ایم. با تمرکز بیشتری بر روی محصول و کیفیت، می‌توانیم قهوه‌ای داشته باشیم، خوش‌طعم‌تر، بهتر و پرمنفعت‌تر که منفعت آن نصیب تمامی افراد دست اندر کار در زنجیره‌ی تولید قهوه می‌گردد. پس بار بعدی که در کافی‌شاپی که قهوه‌ی موج سوم دارد قدم گذاشتید، از باریستا راجع به مشخصات آن سؤال کنید. چرا که این‌گونه به راحتی معنای موج سوم را درخواهید یافت.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =