سیر تا پیاز قهوه قسمت اول

سیر تا پیاز قهوه قسمت اول

مصرف فنجان قهوه در سراسر جهان روزانه بیش از ۲.۲۵ میلیارد می باشد.طبق آمار،مردم آمریکا روزانه یک فنجان و سالانه بالای ۱۸.۵ گالن می‌نوشند. اما در کشور فنلاند ،مردم سه برابر میزان میانگین قهوه مصرف می کنند.. این طور می توان گفت قهوه برای ما بسیار مهم هست،هر جایی که در این جهان باشیم.با این حال آیا ما می‌دانیم چه قهوه ای می‌نوشیم و از کجا آمده است؟ اکنون برای علاقمندان قهوه ماجرای  بذر تا مصرف آن را بیان می کنیم تا بفهمند که چگونه این نوشیدنی انرژی زا بدست می آید..

پرورش گیاه قهوه

بیش از ده دقیقه برای آماده شدن آن زمان لازم است. دانه‌ی رست نشده (سبز)  همان دانه ای از گیاه  (Coffea) می باشد. نژادهای مختلفی از گیاه Coffea موجود می باشد که رایج‌ترین آن عربیکا (Arabica) است، نژادی که  ۷۵ تا ۸۰ درصد تولید جهانی قهوه را به خودش اختصاص داده است.در حالی که Canephora که نام مستعار آن رُبوستا (Robusta) می باشد،تنها حدود ۲۰ درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهد. برای جوانه زدن یک دانه تازه حدود دو ماه و نیم زمان لازم است در حالی که برای دانه های کهنه تر ممکن است حدود ۶ ماه وقت لازم باشد.گیاه قهوه‌ی جوان بسیار شکننده است به همین دلیل برای محفوظ ماندن این گیاه از عناصر خارجی، معمولا آن را تحت سایه‌ی پوششی محافظت می کنند. سپس حدود ۳ تا ۴ سال برای یک گیاه زمان لازم است تا بتوان از آن میوه ی قهوه ی با کیفیت بدست آید. این گیاه  در هر سیکل باردهی شکوفه می زند و پس از گذشت بازه ای۳۰ الی ۳۵ هفته ای شکوفه ها تبدیل به میوه می شوند.

پرورش گیاه قهوه

برداشت و فرایند میوه درخت قهوه

بهره‌برداری از گیاه معمولا بعد از ۴ تا ۵ سال انجام می‌شود. اکثر کشورهای تولید کننده ی قهوه ، سالی یک بار برداشت دارند، اما برخی کشورها مثل کلمبیا دو مرتبه شکوفه‌دهی در سال دارند که در نتیجه آن برداشت دو بار در سال خواهد بود. برداشت آن کاری بسیار دشواری است و این کار در اغلب کشورها با دست انجام می‌شود. دلیل این نوع برداشت این است که درختان قهوه اغلب در کشورهای در حال توسعه رشد می‌کنند، در این کشورها هم هزینه‌ی نیروی کار ارزان است  و هم، این مزارع در ارتفاعی بالا و یا با دسترسی دشوار قرار دارند که ماشین‌ها نمی‌توانند در آن‌ها راه یابند.

 

برداشت و فرایند میوه درخت قهوه

 

پس برداشت چگونه انجام می شود؟  هنگامی که میوه‌ی به رنگ قرمز روشن مبدل می‌شود زمان برداشت آن رسیده‌است.کشاورزان شروع  به چیدن میوه‌ها به روش Stripped یا با دست می‌کنند. اگر آن‌ها از روش Stripped استفاده کنند به سادگی دست خود را در امتداد شاخه درخت می‌کشند که این عمل بدون در نظر گرفتن رنگ میوه‌هاست و همه دانه‌ها برروی زمین ریخته می‌شوند که میوه‌های سبز‌رنگ هم آن هاست که اگر با میوه‌های رسیده فرایند شوند قطعا طعم قهوه را تغییر می دهند. اما اگر میوه ها دستی چیده شوند،این کار دوباره بعد از چند روز تکرار می‌شود و بقیه دانه‌هایی که بعد از چیدن اول رسیده‌اند از درختان چیده خواهند شد.

برای ادامه مقاله اینجا کلیک کنید

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شش =