رفع طعم سوختگی قهوه

رفع طعم سوختگی قهوه

رفع طعم سوختگی قهوه

گاهی قهوه که  دم می کنید ؛ قهوه تان طعم سوختگی می دهد ؟ با خواندن این مطلب شما متوجه می شوید کجای کارتان مشکل داشته و چگونه می توانید آن را درست کنید. در اینجا سه فاکتور مهم ( بدون در نظر گرفتن روش تهیه قهوه ) که بر روی طعم قهوه اثر می گذارند را برای شما توضیح می دهم:

زمان :

بطورکلی زمانی که آب داغ با قهوه در تماس قرار میگیرد ؛ ابتدا ترکیبات و عناصر عطری و طعمی قهوه آزاد می شود و پس از آن ترکیب های تلخ قهوه که طعم قهوه را نامطبوع می کند از قهوه استخراج می گردد .

بطور مثال در مورد قهوه ای با خصیصه طعمی میوه ای ؛ هرچه زمان تماس آب با قهوه تان بیشتر شود ؛طعم قهوه تان از طعم خوب تمشک مانند ؛ به طعم نامطبوع خاکستر که با سبزی مخلوط شده است , تغییر می کند .

زمان مناسب برای تهیه قهوه  به میزان درجه آسیاب شدن دانه قهوه تان بستگی دارد.

درجه آسیاب :

آن چه در ریز و درشتی قهوه آسیاب شده باید بدانید اینست که هرچه قهوه ریزتر آسیاب شود ؛ عناصر طعمی خوب و همچنین بد موجود در قهوه ؛ بیشتر در دسترس آب خواهند بود ! و در درجه آسیاب ریزتر؛ آب داغ خیلی سریعتر می تواند قهوه را خیسانده تا عناصر عطری طعمی قهوه آزاد شود. به همین دلیل است که در روش های مختلف دم کردن قهوه ، یک درجه ریزی درشتی استاندارد با همان روش را باید در نظر داشته باشیم .

 

زمان تماس قهوه با آب ؛ در دم نمودن قهوه با فرنچ پرس ۴ دقیقه و در اسپرسو حدودا ۱ دقیقه ( و ۲۵ الی ۳۰ ثانیه در اسپرسوی ماشین ) و در ائروپرس و پوراور  ۲ الی ۳ دقیقه , می باشد و در هر روش درجه آسیاب متفاوت خواهد بود . اگر از آسیاب های تیغه ای استفاده میکنید ؛ با اینکه زمان دم شدن قهوه خیلی طول نکشیده است ؛ باز هم طعم سوختگی و بد دارید ، به این دلیل است که در آسیاب های تیغه ای به دلیل نداشتن دندانه های آسیاب ؛ هراندازه هم درجه آسیابتان درشت باشد ؛ در پایان کار باز هم مقداری از دان قهوه تان ریزتر آسیاب می شود و شما درجه یکنواختی ازقهوه آسیاب شده نخواهید داشت ، پس تنها دو کار می توانید انجام دهید ؛ یا یک آسیاب دندانه ای خریداری کنید و یا اینکه زمان دم شدن قهوه را کوتاه تر کنید !

نکته مهم این که به درجه آسیاب متناسب با روش تهیه قهوه تان دقت کنید.

دمای آب

بعضی افراد بخاطر اینکه قهوه شان زود سرد نشود ؛ با آب به دمای جوش رسیده قهوه خود را درست میکنند ، این کار اشتباه است و باعث می شود قهوه بسوزد . نکته ساده و کلیدی در این بخش این است که آب جوش را بر روی قهوه نریزید. برای این کار می توانید از دماسنج استفاده کنید .اگر دماسنج ندارید ؛ ( با توجه به این مطلب که آب در ارتفاعات مختلف دمای جوش متفاوتی دارد ) می توانید با سعی و خطا  دمای مورد نظر را در سه مرحله زیر بدست بیاورید :

پس از اینکه آب به جوش آمد ؛ یک دقیقه صبر کنید ؛ و سپس قهوه تان را دم کنید , اگر قهوه طعم سوختگی گرفت ، دفعه بعدی پس از جوشیدن آب ۵ دقیقه صبر کنید و سپس قهوه تان را دم کنید ؛ اگر قهوه تان طعم ترش پیدا کرده بود یعنی اینکه دمای آب برای دم شدن قهوه خیلی پایین آمده بوده است ؛ پس یکبار دیگر امتحان کنید و پس از جوشیدن آب ۲٫۵ دقیقه صبر کنید و قهوه تان را دم کنید ؛ و طعم قهوه را تست کنید ؛ با این روش بطور حتم در یکی از این سه محدوده می توانید قهوه ایده آل را بدست بیاورید

در پایان ؛ اگر دردم کردن قهوه ؛ قهوه تان می سوزد ، می توانید با چک کردن فاکتورهای درجه آسیاب ؛ دمای آب و زمان دم کشیدن , ایراد کارتان را پیدا کرده و آن را بر طرف نمایید و سپس خصیصه های طعمی عطری قهوه تان بخوبی تست و ارزیابی کرده و از یک قهوه خوب و استاندارد لذت ببرید .

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + پنج =