رابطه نوشیدن قهوه و کار تیمی بهینه تر

ارتباط نوشیدن قهوه و کار تیمی بهتر

رابطه نوشیدن قهوه و کار تیمی بهینه تر

اگر شما در حال انجام کاری تیمی هستید که مستلزم هوشیاری بیشتر افراد گروه است، احتمالا بهترین کار  دادن یک فنجان قهوه به هر یک از اعضای تیم است. مطالعه‌ی جدید منتشر شده در مجله Psychopharmacology میگوید” نوشیدن قهوه می تواند عملکرد مثبت‌تری برای اعضای تیم قبل از انجام کار گروهی از خود نشان داده و آنان سهم بیشتری از کار را به خود اختصاص می‌دهند.”

این تحقیق همچنان نشان میدهد که مصرف قهوه باعث انرژی بیشتر افراد برای شرکت در مباحث گروهی میشود. آمیت سینگ، یکی از همکاران این مطالعه ی تحقیقاتی و دانشجوی دکترا در کالج تجارت دانشگاه ایالتی اوهایو میگوید “ما به این نتیجه رسیدیم که افزایش هشیاری افراد نتایج مثبتی بر عملکرد تیم دارد، پس جای تعجب نیست که افرادی که قهوه‌ای با کافئین بیشتر نوشیدند، فعالیت مثبت بیشتری داشتند.” این مطالعه، اولین مطالعه‌ای بود که تاثیر کافئین را بر روند عملکرد تیمی می‌سنجید. اولین آزمایش شامل جامعه‌ی آماری‌ای متشکل از ۷۲ نفر بود. به نیمی از آن ها گفته شده بود که پیش از انجام بحث‌های گروهی قهوه بنوشند، سپس افراد به گروه های پنج نفره تقسیم شدند. پس از نوشیدن قهوه و ارزیابی طعم های آن به شرکت کنندگان در این مطالعه ۳۰ دقیقه وقت داده شد تا کافئین به طور کامل تاثیر خود را بگذارد. سپس هر گروه به بحثی چالش برانگیز پرداختند: جنبش اشتغال، یک جنبش لیبرال که نابرابرای اجتماعی و اقتصادی را برجسته می‌کند. پس از یک بحث ۱۵ دقیقه‌ای، افراد به ارزیابی گروه خود و سایر گروه‌ها پرداختند. یافته‌هاحکایت از آن داشت که نتایج بحث افرادی که قبل از شروع مباحثه به نوشیدن قهوه اقدام کرده بودند، مثبت‌تر بود و کار گروهی بهتری داشتند.

نوشیدن قهوه و کار تیمی بهترارتباط نوشیدن قهوه و کار تیمی بهتر

در آزمایش دیگری از ۶۱ دانش آموز خواسته شد که قبل از انجام آزمایش قهوه بنوشند، اما به نیمی از آن ها قهوه ای فاقد کافئین داده شد. در پایان آزمایش مشخص شد که افرادی که قهوه‌ی دارای کافئین را نوشیده بودند عملکرد بهتری از خود نشان داده‌اند. محققان بر این باورند که راز این دست آوردها در دریافت سطح بالایی از هشیاری پس از نوشیدن قهوه است. همه‌ی شرکت کنندگان در آزمایش نیز به هشیارتر بودن خود بعد از نوشیدن قهوه اعتراف  کردند. ودر ادامه پیشنهاد شد که هر اقدامی که هشیاری فرد را افزایش دهد (مانند ورزش) نیز میتواند نتایج مشابهی به دنبال داشته باشد. سینگ می‌گوید “ما معتقدیم زمانی که افراد احساس هشیاری بیشتری می‌کنند، اعضای گروه را بیشتر کمک می‌کنند و نگرشی مثبت‌تر به پیشرفت روند فعالیت گروهی دارند.”

اما نقش کافیین، چیزی بیش از افزایش حس خوب در فرد است. پس از انجام تجزیه و تحلیل در مورد بحث گروهی صورت گرفته، محققان در مطالعه‌ی دوم خود دریافتند که افراد پیش از نوشیدن کافئین میل بیشتری به حرف زدن دارند و بیشتر راجع به موضوع مورد بحث صحبت می‌کنند. افرادی که قهوه نوشیده بودند حتی تمایل بیشتری به ادامه‌ی بحث از خود نشان می‌دادند و نسبت به موضوع علاقه‌مندتر بودند. سینگ گفت “با وجود آنکه افراد با بحث بیشتر، به توافق‌ها و مخالفت‌های بیشتری دست میافتند، اما باز هم به ادامه‌ی بحث و کار گروهی علاقه نشان می‌دادند. پس به نظر نمی‌رسد که قهوه موجب ایجاد بحث‌های گروهی و مخالفت های  آشکار و بزرگ گردد.”

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 15 =