دم کردن قهوه را چطور انجام دهیم ؟

دم کردن قهوه

دم کردن قهوه را چطور انجام دهیم ؟

دنیای دم کردن قهوه کمی پیچیده است. اندازه آسیاب کردن دانه ­ها، زمان دم کردن قهوه ، درجه حرارت آب… عوامل بسیاری وجود دارد که می­تواند بر خواص نوشیدنی شما تأثیر بگذارد. من قصد دارم اصول پارامتر های دم کردن قهوه رو براتون توضیح بدم، به طوری که بتونید هر بار یک قهوه جادویی درست کنید. دم کردن قهوه موضوعی علمی است. خوشبختانه، هنگامی که شما یک مفهوم را درک می­کنید، همه چیز بسیار ساده­تر می­شود. در حالی که چیزهای زیادی وجود دارد که عطر و طعم قهوه را تحت تاثیر قرار می­دهد ، تقریباً همه آن­ها با یک کلمه همگام می­شوند: و آن چیزی نیست بجز : عصاره گیری .

دم آوری قهوه فرایندی است که از طریق آن، این ترکیبات را استخراج می­کنیم. با کنترل روش دم کردنمان، سطح عصاره گیری قهوه را کنترل می­کنیم. این مهم است زیرا همه ترکیبات به یک اندازه یا همزمان استخراج نمی­شوند. در اوایل مرحله دم کردن، ترکیبات میوه­ای و اسیدی­تر استخراج می­شوند. سپس شیرینی می­آید، و در نهایت، تلخی. به عبارت دیگر، اگر قهوه­تان بیش از حد ترش مزه است (و به خاطر تفت دادن و خود دانه قهوه نیست)، احتمالاً کم عصاره گیری شده است. اگر بیش از حد تلخ است یعنی بیش از حد عصاره گیری شده است. و اگر قهوه تان شیرین، متعادل، پیچیده و خوشمزه است! این دم کردن بی عیب و نقص است. این تنها قاعده­ای است که باید هنگام دم کردن قهوه به یاد داشته باشید. بنابراین، بیایید نگاهی بیندازیم که چطور باید عصاره گیری را برای گرفتن مشخصات قهوه­ای که می­خواهید، کنترل کنید. ما با مهم­ترین پارامترها شروع می­کنیم: زمان تماس و سایز آسیاب شدن دانه ­ها.

دم کردن قهوه

زمان تماس:

زمان تماس یا زمان دم کردن اشاره به مقدار زمانی دارد که دانه ­های قهوه شما در آب صرف می­ کنند. اما با وجود تعریف ساده، این یکی از مهم­ترین پارامتر هاست. هرچه طول تماس بیشتر باشد، استخراج و عصاره گیری بیشتری انجام می­ گیرد (اگر تمام متغیرهای دیگر ثابت بمانند). با دم کردن به روش غوطه­ وری در آب، کنترل این زمان برای شما آسان است. اما با استفاده از روش فیلتر یا ریختنی، که در آن قهوه به آرامی از فیلتر ریخته می ­شود، عوامل دیگر مانند سایز دانه ­ها نیز بر آن اثر می ­گذارند. توضیحات بیشتر در مورد سایز آسیاب شدن دانه­ ها در راه است! بنابراین، اگر طعم تلخ­تر را در فنجان خود می­ خواهید، قهوه را برای مدت طولانی­تری بگذارید . کوتاه­تر بگذارید تا طعم و مزه­های دیگر بر آن غالب نشود. (اما نه خیلی کوتاه، شما هنوز هم یک فنجان متعادل را می­خواهید) یک راه خوب برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه زمان تماس چطور کار می­کند، بازی کردن با Clever یا AeroPress است. سایز آسیاب دانه ­ها، دما و قهوه را ثابت نگه دارید زمان دم کردن قهوه را تغییر دهید و تفاوت طعمی را که زمان تماس می ­تواند ایجاد کند مشاهده کنید.

سایز آسیاب شدن دانه­ های قهوه

وقت آن است نگاهی به متغیر دوم مان بیاندازیم. سطح موجود برای تماس با آب، به سایز دانه­ ها مربوط است. هنگامی که دانه ی درشت دارید، با تکه­ های قهوه بزرگ، شما دارای سطح تماس کوچک­تر هستید. تماس برای حل شدن عناصر طعمی عطری ؛ حیاتی است، بنابراین، با سایز دانه ی کوچک­تر، عصاره گیری کارآمدتری اتفاق می­افتد.

با این حال، اگر از روش فیلتری یا pour over) ریختن از بالا) و یا حتی اسپرسو استفاده می­کنید، سایز دانه­ ها می­ تواند بر زمان تماس تاثیر بگذارد. هرچه سایز دانه­ ها بزرگتر باشد، فاصله بیشتری بین آن­ها ایجاد می ­شود و بنابراین آب می­ تواند سریع­تر جریان یابد. این باعث می­شود که زمان عصاره گیری قهوه کاهش پیدا کند. (یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر سایز دانه ­های شما برای فیلتر بسیار ریز باشد، ممکن است در برخی موارد آن را در فنجان خود مشاهده کنید – که در نتیجه استخراج ادامه می­ یابد و انگار در نوشیدنی ­تان شن وجود دارد. مهم است که از سایز آسیاب دانه ی متناسب با روش و فیلترتان استفاده کنید. نکته: به هماهنگی توجه کنید! اگر سایز دانه ­های شما یکنواخت نیست، شما نرخ­ های استخراج مختلفی را خواهید داشت. که در نهایت، باعث خواهد شد ترکیب فنجان قهوه ­تان خراب شود. برای اطمینان از داشتن هماهنگی مناسب، یک ماشین آسیاب خوب یا الک­ کننده بخرید.

درجه حرارت:

هنگامی که شکر را در یک فنجان آب سرد می­ریزید، در آن حل می ­شود. اما هنگامی که آن را در آب گرم می­ ریزید، سریع­تر حل خواهد شد. اصل مشابهی برای قهوه وجود دارد: دمای بالاتر مساوی است با استخراج سریع­تر، به عبارت دیگر، اگر قهوه شما بیش از حد تلخ است، اما می ­خواهید زمان تماس و سایز دانه ­ها را ثابت نگه دارید، می­توانید سعی کنید دمای آب را کاهش دهید. اگر بیش از حد ترش شد، می ­توانید آن را افزایش دهید. علاوه بر این، ترکیبات خاص تنها در دمای بالا استخراج می­شوند. به گفته تریستان استیونسون در “راهنمای باریستای کنجکاو برای قهوه” برخی از ترکیبات تند و تیز فقط در دمای حدود ۱۰۰ درجه سانتی­گراد (۲۱۲ درجه فارنهایت) استخراج می ­شوند، به همین دلیل ما از آب بالاتر از دمای ۹۵ درجه سانتی­گراد (۲۰۵ درجه فارنهایت) خودداری می­ کنیم.” انجمن قهوه آمریکا SCA توصیه می­ کند از آب بین ۹۰ تا ۹۶ درجه سانتی­گراد (۱۹۵ تا ۲۰۵ درجه فارنهایت) برای دم کردن قهوه استفاده شود (اگر چه برای ارزیابی قهوه می­ گوید که درجه حرارت­های مختلف مفید هستند – ۷۱ درجه سانتی­گراد برای چشیدن اولیه مناسب است؛ ۶۰ تا ۷۱ درجه سانتی­گراد برای اسیدیته، غلظت و تعادل، ۳۸ درجه سانتی­گراد برای شیرینی، یکنواختی و خالص بودن.

فیلترها:

اگر بخواهید یک فنجان قهوه تمیز داشته باشید از روش دم کردن با فیلتر استفاده کنید. البته، همه فیلترها یکسان نیستند – برخی از آن­ها بهتر از بقیه هستند و برخی از مواد مختلف ساخته شده­اند. فیلترهایی که می توانند ذرات بسیار کوچک قهوه را حفظ کنند ایده خوبی برای اجتناب از طعم تلخ هستند. از سوی دیگر، یک فیلتر خیلی ریز هم زمان تماس را افزایش می­دهد (جریان دم آوری نیز کاهش می­یابد. فیلترهای کاغذی ، بسیاری از روغن های قهوه را جذب می­ کنند و آن­ها را از فنجان شما دور نگه می­دارند. روغن ها نامحلول هستند، به این معنی که باعث ایجاد غلظت یا احساس پُری در دهان می­شوند. بنابراین، اگر بخواهید غلظت بیشتری داشته باشید، یک فیلتر فلزی را انتخاب کنید.

دم کردن دانه­ های قهوهدم کردن دانه­ های قهوه

ما به بسیاری از پارامترهای دم کردن قهوه نگاه کردیم، اما لازم به ذکر است که تنظیمات ایده ­آل همیشه به دانه­ های قهوه شما بستگی دارد. همه قهوه ­ها یکسان نیستند: بعضی ­ها شیرین­تر هستند، بعضی­ ها غلیظ ­تر هستند، بعضی حل­ پذیرتر هستند… اولین چیزی که هنگام دم کردن قهوه باید بدانید، ویژگی­های دانه قهوه شما است که شامل موارد زیر است: این قهوه از کجا می ­آید – قهوه کشورهای مختلف طعم و عطر متفاوت دارد؛ برای مثال، قهوه اتیوپی­ به خاطر اسیدیته و قهوه های کلمبیایی­ برای تعادلشان شناخته شده ­اند. اگر فرم کاپینگ SCA یا خصیصه های قهوه آزمایی را داشته باشید – این نظرات حرفه­ای به شما اجازه می ­دهد تا بدانید انتظار چه چیزی را داشته باشید. روش فراوری – قهوه طبیعی / خشک به سمت شیرینی و غلظت می ­رود، فرآوری قهوه خیس / شسته شده اغلب خالص و شفاف است و اجازه می ­دهد اسیدیته طبیعی قهوه خود نمایی کند. فرآوری قهوه عسلی / پالپ­دار طبیعی درجات مختلف شیرینی و غلظت بسته به روش فراوری دارد.

گونه و تنوع قهوه – انواع مختلف اغلب دارای مشخصات طعم خاص هستند.

دم کردن قهوه : ساده به نظر می رسد. تنها آب گرم را با قهوه مخلوط کنید.

با این حال، هنگامی که به راه­ های بهبود قهو ه­مان نگاه می ­کنیم، برای درست کردن یک فنجان قهوه خوشمزه پر از طعم و عطر، همه چیز کمی پیچیده ­تر می­ شود. پارامتر هایی که مورد بررسی قرار دادیم، به شما کمک می ­کند تا بهترین دستورالعمل را برای هر قهوه ه­ای که دم می­ کنید کشف کنید. من توصیه می ­کنم با آن ­ها آزمایش کنید تا بهتر درک کنید که چگونه بر عصاره گیری تأثیر می­گذارند – و همچنین دقیقاً چه نوع مشخصاتی را برای قهوه ترجیح می­ دهید. اگر آماده سرمایه­ گذاری برای یک شکست­ سنج (refractometer) ( دستگاهی برای تشخیص خلوص و ضریب شکست مایعات ) هستید، می­توانید از آن برای بررسی چگونگی استخراج قهوه خود استفاده کنید. تسلط بر این نکات به شما کمک خواهد کرد که همیشه بهترین قهوه را دم کنید. چرا که به یاد داشته باشید: حتی با بهترین دانه­ های قهوه ، کیفیت قهوه شما تنها به خوبی روش دم کردن شما بستگی خواهد داشت.

Share this post