دستگاه اسپرسو از چه اجزایی تشکیل شده است؟ (سرگروپ)

سرگروپ

دستگاه اسپرسو از چه اجزایی تشکیل شده است؟ (سرگروپ)

امروز درباره اجزای دستگاه های اسپرسو ساز شامل قسمت های هد گروپ و پورتا فیلتر است که در ادامه نحوه عملکرد آن را برای شما توضیح خواهیم داد. Grouphead : به قسمتی از دستگاه اسپرسو ساز که وظیفه عصاره گیری قهوه را برعهده دارد و پرتافیلتر به ان وصل می شود  گروپ هد یا سرگروپ می گویند ، که گاهی به نام brew headیاbrew group  و بصورت عمومی گروپ group نیز نامیده می شود .

قسمت گروپ هد یا سرگروپ که دارای سوراخ های ریزی است و وظیفه آن توزیع یکنواخت و مساوی آب را بر بستر قهوه است .

اسپرسوسازها بسته به این که کجا کاربرد دارند  معمولا یک تا هفت سرگروپ دارند ، مثلا اسپرسوسازهایی که در کافی شاپ ها و هتل ها و مراکز بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند ، دو تا هفت سرگروپ دارند . در طی فرآیند عصاره گیری یک شات قهوه اسپرسو ، آب داغ تحت فشار از میان سرگروپ که شامل تعداد زیادی سوراخ های ریز ( دوش مانند ) است و وظیفه توزیع مساوی و یکنواخت آب داغ تحت فشار را بر روی بستر کوبیده و مسطح  قهوه آسیاب شده که در سبد پرتافیلتر قرارگرفته است را دارد . از این رو ، گروپ هد بخش از بخش های مهم  در دستگاه های اسپرسوساز است .

Portafilter : این قطعه وسیله ای است دستگیره دار که به سرگروپ اسپرسوسازهای نیمه اتومات و نیرو محرکه اهرمی و نیرومحرکه پمپی وصل می شود.

پرتافیلتر دارای دونازل

پرتافیلتر دارای یک نازل

پرتافیلتر از یک ظرف فیلتر سبد مانند، بنام سبد پرتافیلترportafilter basket  تشکیل شده است و داخل پرتافیلتر قرار میگیرد، و قهوه آسیاب شده در داخل آن قرار گرفته و توسط کاربر دستگاه یا باریستا فشرده و کوبیده می شود و در اخر به گروپ دستگاه بسته شده تا عصاره گیری شروع شود. نام این قطعه از portable filterیعنی فیلتر قابل حمل و متحرک گرفته شده است .

پرتافیلتر ها برای سرد نشدن ، اغلب از جنس فلز برنج شناخته می شوند و دستگیره آن ها می تواند  چوبی یا پلاستیکی باشد .

پرتافیلتر ها را میتوان  در دو نوع نازل دار و بدون نازل ( که اصطلاحا با بدون ته Bottom lessیا عریان شناخته می شوند) مشاهده کرد.

پرتا فیلتر بدون نازل

پرتافیلترهای بدون ته یا عریان ، فاقد نازل هستند و میتوان سبد قهوه را از پایین مشاهده کرد و برای به حداقل رساندن تماس قهوه در حال عصاره گیری با فلز پرتافیلتر ، طراحی و ساخته شده اند ، و یکی از ابزارهای باریستاها برای ارزیابی کیفیت قهوه آسیاب شده و یکنواختی عمل عصاره گیری قهوه و چک کردن مرحله هدایت و خروج آب از میان قهوه آسیاب شده در هنگام عصاره گیری محسوب می شود.

Portafilter basket : یک محفظه سبد مانند با تعداد زیادی سوراخ ریز در کف محفظه .که به عنوان صافی قهوه و فیلتر شناخته می شود ؛ و در پرتافیلتر قرار میگیرد . در دو سایز تک و دوبل ساخته می شود .

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =