درباره مسابقات اروپرس قهوه چه می دانید؟

مسابقات اروپرس قهوه

درباره مسابقات اروپرس قهوه چه می دانید؟

نزدیک به ده سال از برگزاری رقابت های مربوط به اروپرس میگذرد. رقابت هایی که با آزمایش، خلاقیت و مهم تر از همه سرگرمی همراه است. زمانی که برای اولین بار در اسلو و با سه شرکت کننده برگزار شد، تنها تعداد کمی میتوانستند رشد آن را تصور کنند. اما امروزه پیش از مسابقات جهانی، چیزی نزدیک به ۳۰۰۰ نفر؛ در قالب ۵۸ کشور، مسابقات ملی این نوع دم آوری را برگزار میکنند که حمایت بزرگانی از صنعت قهوه را نیز به دنبال دارند. اما دستورات دم آوری آن در طول سال ها چگونه تغییر یافته است؟ من نظر چند قهرمان این بخش را جویا شدم.

در روزهای اول مسابقه اروپرس

درصنعت قهوه طی دهه های گذشته تغییرات زیادی صورت گرفته و، چیزی که شاهد تکامل آن در دستورالعمل های مربوط به قهوه نیز هستیم. سال های اول ارائه ها با هیجان خاصی همراه بود. با این حال، با توجه به استانداردهای امروزه، قهوه چیزی نبود که شما انتظار آن را از دستگاه اروپرس داشته باشید. پالینا میچکا، قهرمان سال ۲۰۱۷ این رقابت ها گفته است  “در طول سال ها، طعم قهوه دچار تغییر شده است. شاید تا مدتی پیش مردم قهوه هایی با رست دارک را دوست داشتند و میل چندانی به قهوه هایی با رست لایت نداشتند و انتخابشان ترجیحا طعم های تلخ و شکلاتی از قهوه ی خود بود”. اما این تنها قهوه نبود که دچار تغییر شد. دستورالعمل های دم آوری نیز تغییر کرد. لوکاس جورا، قهرمان سال ۲۰۰۹ از کشور لهستان میگوید “امروزه ما نسبت به روند عصاره گیری تسلط بسیاری داریم.” او در پاسخ به این سوال که اگر در سال ۲۰۱۸ به رقابت میپرداخت چگونه عمل میکرد، میگوید “من فکر میکنم همه چیز کاملا تغییر می کرد . امروز من قهوه را طبق دستورالعمل مورد نظرم تست میکنم، سپس بر اساس نوع قهوه، تنظیمات آن را تغییر میدهم و سعی میکنم به نتیجه ای دست یابم که بتوانم آن را در کافی شاپ و به مشتریانم عرضه کنم  .” اما کمبود اطلاعات  درمورد  قهوه و رست های تیره تر نشان دهنده ی نبود علاقه، استعداد و یا تمایل به حرکت به سمت جلو در صنعت قهوه نبود. چرا که پیشگامان علم و صنعت قهوه به آزمایش های فراوانی دست زدند و توانستند دستورالعمل هایی برای ارو پرس، که یکی از محبوب ترین دستگاه های دم آوری قهوه است به دست اورند  .

اروپرس قهوه

 

زمین بازی برای آزمایش های مربوط به قهوه

جف ورلن، قهرمان سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ رقایت های جهانی اروپرس به من میگوید “رقابت بیشتر همانند نوعی سرگرمی بود. اکثر شرکت کنندگان کارهایی عجیب انجام میداند، مثلا یکی از آن ها بدون آنکه دستورالعملی در ذهن داشته باشد، تنها کنار من ایستاده بود. در سال ۲۰۱۱ یکی از شرکت کنندگان نمونه های اولیه ای از فیلترهای ژاپنی را در رقابت های قهرمانی استفاده نمود. یکی دیگر از شرکت کنندگان با ترکیب کردن  دو نوع اروپرس، اروپرسی عجیب و متفاوت ساخت و هنگامی که از او در مورد هدفش پرسیدم، گفت یادم نیست در آن لحظه که این کار را میکردم به چه چیزی فکر میکردم، من تنها عاشق ابتکار در کارم هستم.”

اروپرس چیست

در خصوص جیمز هافمن نیز او میگوید “او فیلتر V60 را به جای فیلتر اروپرس استفاده کرد، چرا که بنظر او تمیز کردن آن ساده تراست. اما من فکر میکنم این روش قهوه را به خوبی فیلتر نمیکند و زمانی که من خواستم از آن استفاده کنم، مجبور شدم آن را دو لایه کنم تا مناسب اروپرس شود.” او ادامه میدهد “آن زمان مسابقات اروپرس به آن جدیتی که الان در حال برگزاری است نبود و بسیاری از افراد به خلق ایده هایی سرگرم کننده میپرداختند.” در سال های پیش، قهرمان مسابقات کسی نبود که بهترین قهوه را درست میکرد، کسی بود که بهترین روش را در پیش میگرفت و امتحان  میکرد. روش هایی عجیب که عموما نتایجی خوشمزه نیز به همراه داشتند. بسیاری معتقدند که این رویداد هنوز هم آن شور و هیجان سابق را دارد و به شرکت کنندگان اجازه خلق ایده های جدید را میدهد. اما خیلی چیزها تغییر کرده است، چرا که دانش بیشتر در خصوص قهوه، پیشرفت ابزار و اطلاعات آزمایش ها را به سمت و سویی متفاوت هدایت نموده است.

Share this post