حساسیت به قهوه ممکن است؟

حساسیت به قهوه ممکن است؟

حساسیت به قهوه ممکن است؟

اگر مصرف روزانه‌ی قهوه برای شما مهم است، پس وجود شاخص‌های حساسیت نسبت به آن درون بدن شما یکی از بدترین چیزهایی است که می‌توانید با آن روبرو شوید. تحقیقات نشان داده است که شما ممکن است به قهوه حساسیت داشته باشید. البته این قضیه نمی‌‌تواند بیش از حد هم غافلگیرکننده باشد، چرا که امروزه حساسیت به اکثر مواد غذایی مرسوم و شایع است.

دکتر Stacy Sampso در مطلبی برای خبر پزشکی امروز نوشت “ممکن است سیستم ایمنی بدن پس از مدتی پاسخی مشابه با انچه به پاتوژن ها، ویروس ها و باکتری ها می‌دهد داشته باشد. این ترکیب‌ها ماده‌ای به نام هیستامین را در بدن آزاد میکنند تا عامل مزاحم در بدن که در این‌جا قهوه است را ازبین ببرند. و اگر بدن شما با قهوه شبیه به یک عامل مهاجم برخورد می‌کند در حقیقت این سیستم ایمنی بدن شماست که چنین پاسخی را نسبت به آن فراهم کرده است.” اگر روزی به  قهوه‌ی مورد علاقه‌تان حساس شدید، شما ممکن است علائمی مانند بثورات پوستی، تهوع، استفراغ، مشکل در بلع، تنگی نفس، سرفه، گرفتگی شکمی، اسهال، تغییر غیرطبیعی رنگ پوست، سرگیجه، کاهش ناگهانی فشار و یا حتی از دست دادن هوشیاری را تجربه کنید. این گونه حساسیت بسیارکمیاب است، اما حتی اگر شما نسبت به این نوشیدنی آلرژی هم نداشته باشید، ممکن است تا حدی نسبت به آن حساس باشید. اگر بدن شما تحمل پذیری پایینی نسبت به قهوه داشته باشد، ممکن است احساساتی نظیر اضطراب، ترس، تحریک پذیری، اختلال در خواب، ناراحتی معده یا افزایش ضربان قلب را درون خود احساس کنید و یا حتی ممکن است پس از نوشیدن آن به اسپاسم عضلانی دچار شوید. Dan Koday مطرح کرد که پس از کشف این نکته که بدنش نسبت به قهوه تحمل پایینی دارد به مدت سه هفته قهوه را از لیست مواد غذایی خود حذف کرد و احساس بهتری را در خود تجربه کرد. اما پس از این زمان مجددا به نوشیدن قهوه آورد چرا که با وجود مضرات آن برای بدن باز هم نمی‌توانست به راحتی از احساس خوشایند بعد از نوشیدن آن چشم بپوشد. او میگوید: ”قطع کردن قهوه در نهایت شکست سختی را برایم به دنبال داشت، چرا که خیلی زود به سوی آن باز گشتم.”

نوشیدن قهوه

بدون شک می‌توان گفت که نوشیدن قهوه‌ی به مقدار زیاد برای هیچ کس خوب نیست و بر اساس آنچه دکتر Sampson میگوید، میزان مصرف توصیه شده برای بزرگسالان ۴ فنجان در روز است. اگر مصرفی بیش از این مقدار دارید و در طول روز حس ناخوشایندی در خوداحساس  میکنید احتمال دارد  بزرگترین مجرم کافئین  باشد . عوارض مصرف بیش از حد کافئین شبیه چیزی است که برای مصرف بیش از حد قهوه برشمردیم، اما در عین حال عوارض ناخوشایند بیشتری نیز مانند درد قفسه سینه، نوسانات خلقی، علائم آنفولانزا و سردرد را نیز به دنبال دارد.

مجله Asia Pacific Allergy یک مطالعه ی موردی در مورد یک زن ۲۷ ساله منتشر کرد که پس از خوردن یک آب نبات حاوی کافئین به شوک آنافیلاکتیک دچار گشته بود. در ابتدا به نظر می‌رسید که زن به چیزی آلرژی نداشته باشد اما پس از تحت کنترل قرار گرفتن در بیمارستان و نوشیدن چای سبز و خوردن ژله علائم مشابهی را تجربه کرد. پزشکان حساسیت به کافئین را برای وی تشخیص دادند. با اینکه این نوع آلرژی بسیار نادر است اما پزشکان می‌گویند که این آلرژی معمولا در دوران کودکی شکل گرفته و رشد می‌کند این حساسیت  ممکن است بعد از سال ها خود را نشان  دهد. اگر فکر می‌کنید که ممکن است نسبت به کافئین حساسیت داشته باشد و یا علائمی پس از نوشیدن آن را مشاهده و احساس می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا برای بهتر شدن احساستان پس از نوشیدن آناقداماتی انجام دهد. (مانند تغییر دادن نوشیدنی صبحانه تان به یک نوشیدنی بدون کافئین.)

Share this post