با تاریخچه‌ ی فرنچ‌ پرس آشنا شویم

تاریخچه‌ فرنچ‌ پرس

با تاریخچه‌ ی فرنچ‌ پرس آشنا شویم

اولین طراحی برای این دم‌آور قهوه در سال ۱۸۵۲ توسط دو فرانسوی به نام‌های مایر(Mayer) و دلفرگ (Delforge) شکل گرفت. به همین دلیل شبیه فرنچ‌ پرس های امروزی نبود که  در درون بشر این دستگاه درزگیر آب وجود نداشت .اولین مدل آن، شبیه سرهم‌بندی مدل‌های امروزی‌اش بود که توسط دو ایتالیایی به نام‌های آتیلیو کالیمانی (Attilio Calimani) و جولیو مونتا (Giulio Moneta) طراحی شد. طرحی است که توسط فالیرو بوندانینی (Faliero Bondanini) سوئیسی در سال ۱۹۵۸ شکل گرفت آن چیزی که شاید به عنوان معروف‌ترین طراحی شناخته است.  دلیل شهرت چمبورد در فرانسه علاوه بر نوشیدن قهوه ، هویت فرانسوی آن بود. بعدها بوندانینی، چمبورد را با عنوان کافِتیِر کلاسیک (La Cafetiere Classic) روانه‌ی بازار انگلستان کرد. پس از آن، یک کمپانی دانمارکی شناخته شده به نام بُدوم (Bodum) توزیع‌کننده‌ی چمبورد در دانمارک شد و سرانجام حقوق مادی و معنوی برند و کارخانه‌ی Chambord را خرید. اما همچنان برند “La Cafetiere” در دستان صاحبان اصلی‌اش باقی ماند. Bodum و La Cafetiere  برای در دست گرفتن بازار خارج از اروپا در حال رقابت بودند و از بابت طراحی‌های جدید نگران.

قبل از دم آوری فرنچ‌ پرس چند متغیر مهم وجود دارند که شما باید آن‌ها را در نظر بگیرید

۱: اندازه‌ی آسیاب

شما باید قهوه‌تان را با یک آسیاب‌ مته‌ای یا دندانه‌ایی با کیفیت آسیاب کنید نه با یک وسیله‌ای مانند آسیاب تیغه‌ای یا آسیاب پودرکن. فرنچ‌ پرس به شدت قابلیت این را دارد تا در آن از قهوه، عصاره‌گیری بیش از حد (Over Extraction) صورت گیرد. پس با توجه به این صحبت اندازه‌ی درست آسیاب چیست؟ باید کمی درشت باشد، دانه‌هایی تقریباً مانند شن. اگر اندازه‌ی آسیاب بسیار ریز باشد، آب بسیار سریع از قهوه عصاره می‌گیرد. این موضوع در بقیه متدهای دم‌آوری که قهوه در آن‌ها به صورت کامل غوطه‌ور می‌شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در کافِتیِر که فیلتر توری فلزی دارد باعث می‌شود تا دانه‌های ریز قهوه از آن عبور کند و در فنجان قهوه شما پر از ریزدانه‌های قهوه باشد.

۲: نسبت قهوه به آب (brew ratio)

نسبت یک فرمول بسیار ساده دارد: وزن قهوه به وزن آب تقسیم می‌شود. یک نسبت متداول ۱:۱۵ است یعنی به ازای هر ۱۵ گرم قهوه آسیاب شده، باید ۲۲۵ گرم آب داشته باشید. با این نسبت، دم‌آوری را آغاز کنید و آن را با افزودن قهوه‌ی بیشتر یا استفاده از آب کمتر تنظیم کنید تا به بهترین نسبتِ مناسب سلیقه‌ی خودتان برسید.

۳: دمای آب

  دمای آب متغیر دیگری است که می‌تواند بنا به ذائقه تغییر کند. اما برای شروع اجازه دهید تا آب به مدت ۴۵ ثانیه پس از جوش آمدن کمی دور از منبع گرما بماند تا به دمای مناسب دم‌آوری یعنی ۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد (۱۹۵ درجه‌ی فارنهایت) برسد. همچنین می‌توانید از کتری‌های مخصوص این کار که دمای‌شان قابل تنظیم است و لوله‌ای به شکل گردن غاز دارند، جهت کنترل دقیق ریزش آب استفاده کنید.

فرنچ‌ پرس

۴: زمان دم‌آوری

  زمان دم‌آوری بین ۳ الی ۵ دقیقه پیشنهاد شده است. برای رُست‌های تیره‌تر ۵ دقیقه زمان خیلی زیاد است و برای رُست‌های روشن‌تر ۳ دقیقه نیز بسیار کم است. یک دم‌آوری ۴ دقیقه‌ای بهترین مدت زمان برای شروع است.

۵: فرآیند دم‌آوری

  قهوه‌ی آسیاب شده‌تان را در تُنگ فرنچ‌ پرس که از قبل گرم شده است، بریزید. سپس آب را به آرامی بریزید و مطمئن شوید که تمامی سطح قهوه را می‌پوشاند. برای فرآیند خارج شدن گاز قهوه (Blooming یا preinfusion) دو برابر میزان قهوه آب بریزید ( به طور مثال برای ۱۵ گرم قهوه، ۳۰ گرم آب بریزید). برای ۳۰ ثانیه، آن را به حال خود رها کنید. پس از آن بقیه‌ی آب را بریزید و دریچه را درون پلانجر قرار دهید اما هنوز آن را پِرِس نکنید! اجازه دهید تا ۴ دقیقه بماند سپس فیلتر آن را با دقت و به آرامی فرو ببرید و در اصطلاح آن را پِرِس کنید. قهوه‌تان را درون فنجان بریزید تا قهوه‌های باقی‌مانده در ته ظرف، وارد آن نشود. قهوه را سرو کنید و تمام!

نکات دم‌آوری فرنچ‌ پرس

– اگر پرس کردن فیلتر فلزی دشوار است، نشان دهنده‌ی این است که اندازه‌ی آسیاب بسیار ریز است. اگر فیلتر فلزی خیلی راحت پرس می‌شود و مقاومت کمی دارد، یعنی اندازه‌ی آسیاب خیلی درشت است.

– بلافاصله پس از دم‌آوری قهوه، آن را سرو کنید چرا که عصاره‌گیری همچنان ادامه خواهد داشت و این امر سبب اضافه شدن طعم‌های تلخ به قهوه‌ی شما می‌شود. اگر شما همه‌ی قهوه را یکباره نمی‌نوشید آن را در ظرف دیگری (server) خالی کنید.

– مطمئن شوید کافِتیِر را به خوبی تمیز کرده‌اید، چون ذرات قدیمی قهوه در فیلتر آن، گیر می‌کنند و روی قهوه‌ی تازه، تاثیر بد می‌گذارند. بیشتر فیلترها به جهت تمیز کردن از هم باز می‌شوند.

– اگر نتیجه شما را راضی نکرد، با تمامی متغیرها بازی کنید! درست کردن قهوه مانند سرگرمی و تجربه است. بهترین فنجان قهوه، آن است که شما از آن بیشترین لذت را بردید. من شما را برای پیدا کردنش تشویق می‌کنم.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =