تاثیر کافئین بر ساعت بیولوژیک بدن

تاثیر کافئین بر ساعت بیولوژیک بدن

تاثیر کافئین بر ساعت بیولوژیک بدن

حس هوشیاری و بیداری توسط نوشیدنی‌های دارای کافئین میتواند به شما القا شود. هنگام عصر، با نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه ، معمولاً کافئین روی ساعت بیولوژیک بدن شما تأثیرگذار خواهد بود. طبق تحقیقات علم تفسیری داروها با استفاده از یک آزمایش به افراد، معمولاً قبل از ساعت خواب آن‌ها دوز مشخصی از کافئین داده‌ می شود که نتیجه آن  مواجه شدن با تغییر زمانی بیشتر از ۳۰ دقیقه ریتم شبانه‌روزی آن‌ها بود. چارمان ایستامان آسیب‌شناس رفتاری، می گوید:همانطور که می دانیم حس بیداری بعد از مصرف کافئین عمدتا نوعی تلقین است, اما آیا این موضوع صحیح است یا تحقیقات و آزمایش‌های علمی انجام شده است؟

در واقع ساعت بیولوژیک بدن شما 

از کافئین تأثیر می پذیرد چون نوسانات هورمونی بعد از مصرف کافئین تغییر رفتار پایدارکننده های مغزی شما را سبب می شود. در کل، ثابت نگاه‌داشتن این پایدارکننده ها کار بسیار دشواری خواهد بود، این پایدارکننده ها می توانند ساعت بیولوژیک بدن شما را تنظیم کنند و ساعت طلوع و غروب خورشید, زمان غذا خوردن و نوسانات دمایی بدن همان عوامل ساده می باشند که تغییرات آنها بر تغییر ساعت بیولوژیک بدن شما تاثیر می گذارد. تحقیقاتی توسط گروه بررسی اثرات دارویی دانشگاه کمبریج با موضوع مصرف کافئین انجام شده و طبق همین ،جان اونیل محقق زیست‌شناس مولکولی اشاره به این دارد که مصرف یک فنجان قهوه در قبل از ساعات خواب همانند تغییر زمان جهانی تاثیرگذار خواهد بود. اما طبق بررسی‌های انجام‌شده تاثیر کافئین بر روی سلول‌های پایدارکننده ساعت بیولوژیک بدن مستقیم میباشد به طوریکه باعث افزایش پذیرش آدنوزین سلول‌های مغز می شود. آدنوزین تری فسفات‌ها ترکیباتی شیمیایی موجود در سلول‌های مغز جانوران زنده می باشند که انرژی در ساختارهای سلولی را منتقل می کنند در این انتقال‌ها آدنوزین تری فسفات به آدنوزین دی فسفات مبدل می شود و سپس به آدنوزین منو فسفات تغییر می‌یابد, این فرآورده‌ها اگر دوباره فسفات کسب کنند به تری فسفات تبدیل میشوند و این چرخه باعث تولید انرژی در سلول‌های مغز میشود و حرکت نورون‌ها را سریع‌تر می‌کند. اما همچنان شواهد جدیدی به‌دست‌آمده که تنها کافئین را دلیل این موضوع نمی‌داند، طبق تحقیقات انجام‌شده تاثیر بر ساعت بیولوژیک بدن میتواند توسط گونه‌هایی از میوه‌های وحشی و سبزی‌ها هم باشد!

ساعت بیولوژیک بدن

 

دکتر رایت و همکارانش به افراد تحت آزمایش خود قبل از ساعات معمول خوابشان قرص‌های کافئین دار (حاوی کافئین معادل یک نوشیدنی اسپرسو دوبل) دادند و با نمونه‌گیری بزاق آن‌ها در هر نیم ساعت، مقدار ملاتونین(هورمونی که در زمان تاریکی در بدن ترشح می‌گردد) را اندازه‌گیری کردند. نتایج حاکی از این بود که زمان ترشح ملاتونین حدود ۴۰ دقیقه‌ای تأخیر دارد. در آزمایش دیگری گروه دیگری مورد آزمایش قرار گرفت که سه ساعت در معرض نور زیاد بودند و قرص‌های کافئین قبل از ساعت خوابشان به آن‌ها داده شد در این حالت زمان ترشح ملاتونین حدود ۸۵ دقیقه‌ای تأخیر داشت. با توجه به ترکیب نور و قرص‌های کافئین آنها فهمیدند که کافئین تأثیر زیادی در ترشح ملاتونین نداشته و در معرض نور زیاد بودن، زمان ترشح این هورمون  را افزایش می دهد. اونیل پس‌ازاین نتایج به تشریح سلولی پرداخت تا تأثیر مکانیسم مولکولی بر ساعت بیولوژیک را بررسی کند. رفتار کافئین برای سلول‌های اوستئو سارکوما در بدن انسان قبل‌تر نوسان کننده ی ساعت بیولوژیک بدن شناخته‌شده بود اما  طبق نتیجه ی وی ، این تأثیر دقیقاً به گیرنده‌های آدنوزین مرتبط است و این تأثیر را در افراد مختلف متفاوت دید. رایت و همکارانش در آزمایش‌های انجام‌گرفته، معتقد بودند بیشتر از تاثیر کافئین، نور فضا، ۳ ساعت قبل از خواب و همچنین تغییر ساعت تاثیر دارند اما در نتیجه‌گیری‌های خود به زمان مناسب مصرف کافئین نیز اشاره نمودند و دو ساعت قبل از شامگاه را بهترین زمان مصرف کافئین معرفی کردند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 2 =