انواع محبوبیت قهوه را بشناسیم

بیشترین مصرف‌کنندگان قهوه

انواع محبوبیت قهوه را بشناسیم

چه نوع قهوه ا‌ی را برای صبحانه ترجیح می دهید؟ بسته به اینکه صبح کجا بیدار می‌شوید انتخاب و ذائقه‌تان می‌تواند متفاوت باشد. به گفته‌ی سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، این روز  ها مصرف قهوه مردم بیشتر از هر زمان دیگری است، اما آیا می‌دانید کدام کشور بیشترین میزان دانه‌ی قهوه را تولید می‌کند؟ مصرف مردم کدام کشور بیشتر است؟

  • بیشترین تولیدکنندگان قهوه

قهوه رایج‌ترین و محبوب‌ترین نوشیدنی در دنیاست و تولید آن در بیش از ۵۰ کشور رایج است

بزرگترین تولید کننده‌ی قهوه در دنیا در سال گذشته برزیل معرفی شد که بیش از ۵۱ میلیون کیسه قهوه تولید کرد و ویتنام بعد از برزیل ، رده‌ی دوم را به خود اختصاص داد. از سوی دیگر هند( یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان چای) در سال گذشته چیزی نزدیک به ۵٫۸ میلیون کیسه قهوه، تولید و صادر کرد. بعضی کشورهای کوچک‌تر نیز به عنوان تولیدکنندگان اصلی قهوه شناخته می‌شوند. برای مثال یکی از بزرگترین صادرکنندگان، هندوراس با تولید بیش از ۸٫۳ میلیون کیسه قهوه شناخته شد .  بر اساس گزارش بنیاد Fairtrade بیش از ۱۲۵ میلیون نفر در سرتاسر دنیا از طریق قهوه خرج زندگی خود را درمی آورند و هشتاد درصد از تولید قهوه‌ی دنیا بر عهده‌ی مزارع کوچک قهوه می‌باشد. این بنیاد کمک به کشف اصالت قهوه‌ توسط  مصرف‌ کنندگان آن می کنند تا ببینند این قهوه‌ ها دقیقا از کجا می‌آیند و کمکی است به کشاورزان تا بتوانند حداقل قیمت تضمین شده‌ای برای محصول خود داشته باشند. کشاورزان Fairtrade در سال گذشته ۵۶۰۹۰۰ تن قهوه را تولید کردند و این میزان قهوه ارزشی دارد معادل با ۷۲ میلیون اسپرسو. بسیاری معتقدند که این طرح در مدت طولانی می‌تواند باعث ضرر کشاورزان تولیدکننده باشد، چرا که ترغیب مالی کشاورزان به تولید قهوه می‌تواند منجر به تولید بیش از حد قهوه و درنتیجه کم شدن قیمت‌ها شود. با این حال Louisa Cox مدیر این بنیاد معتقد است که گواهی Fairtrade علاوه بر کمک‌های مالی می‌تواند برای کشاورزان، آموزش، تجهیزات ایمنی و حفاظت را تضمین کند. اگرچه بیش از ۱۰۰ نوع قهوه‌ی مختلف وجود دارد، اما دو گونه‌ی عربیکا و روبوستا بیشترین طرفدار را در دنیا دارد و به طور گسترده فروش و مصرف میشود.

  • بیشترین مصرف‌کنندگان قهوه

با توجه به آمار ارائه شده توسط سازمان بین المللی قهوه، تنها دو کشور فنلاند و سوئد ، سرانه‌ی مصرف قهوه‌ی آن‌ها بیش از ۱۰ کیلوگرم در سال است. که در این میان فنلاند با عدد ۱۲٫۵ کیلوگرم برای هر نفر بیشترین میزان را دارد. سایر کشورهای اسکاندیناوی نیز در رده‌های پایین‌تر قرار می‌گیرند، پس شاید بین روزهای سرد و نوشیدن قهوه‌ی بیشتر ارتباط مستقیمی وجود داشته باشد. با این که اکثر کشورهای تولید کننده‌ی قهوه که دارای آب و هوای مناسب برای کشت آن هستند را کشورهای در حال توسعه تشکیل می‌دهند اما بیشترین مصرف‌کنندگان قهوه در اروپا قرار دارند. این کشورها در اطراف خط استوا و در محدوده‌ای به نام “کمربند قهوه” بین برج جدی و برج سرطان قرار دارند، (۲۳ درجه شمالی تا ۲۳ درجه جنوبی). جالب است بدانید که آمریکا و بریتانیا جزو ۲۰ کشور اول مصرف کننده‌ی قهوه نیستند و بعد از کشورهایی مانند کرواسی، فرانسه و لیتوانی قرار می‌گیرند.

  • بیشترین پرداخت‌کنندگان برای قهوه

زنجیره‌ی تولید قهوه از مزرعه تا فنجان، زنجیره‌ی پیچیده‌ای است. دانه‌ی قهوه از کشاورزان به تجار می‌رسد و پس از طی کردن راهی دراز به رست‌کنندگان و سپس فروشندگان میرسد. بنابراین هرگونه تغییر در قیمت قهوه می‌تواند پیامدهای بزرگی برای کشاورزان، تولید کنندگان و حتی مشتریان به همراه داشته باشد. بر اساس گفته‌ی سازمان بین المللی قهوه، بیشترین پرداخت‌کنندگان برای قهوه مشتریان انگلیسی می باشند به طوری که قیمت هر پوند قهوه‌ی رست شده در سال ۲۰۱۶ در انگستان معادل ۱۶٫۲۹ دلار بود. در این میان دوستداران قهوه در لهستان کمترین میزان را برای خرید قهوه می پردازند، عددی نزدیک به ۳٫۱۷ دلار.

  • محبوب ترین انواع قهوه

نوشندگان حرفه‌ای قهوه ممکن است نوشیدن قهوه‌هایی قوی‌تر را نوعی افتخار برای خود تلقی کنند. اما درواقع محبوب‌ترین قهوه ها در انگلستان بر پایه ی شیر هستند. محبوب‌ترین نوع قهوه در انگستان لاته‌ها بوده‌اند که تا اواخر سال ۲۰۱۸ بیش از ۹۳۰ میلیون بار فروخته شده‌اند و در ادامه کاپوچینو با عدد ۸۰۰ میلیون قرار دارد. قهوه‌های فلت وایت به سرعت در حال همه‌گیر شدن هستند و رشدی ۵۷ درصدی در سال گذشته داشته‌اند. در مجموع، در سال ۲۰۱۸ مردم ۸٫۹۷ میلیارد دلار برای نوشیدن قهوه پرداخت کرده اند در حالی که در انگستان تنها ۲٫۱ میلیارد دلار برای نوشیدن چای بعنوان نوشیدنی سنتیشان پرداخت شده است. بنابراین فرهنگ قهوه در انگستان نیز درحال افزایش است.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =