اطلاعات جامع درباره قهوه فوری (قسمت اول)

اطلاعات جامع درباره قهوه فوری

اطلاعات جامع درباره قهوه فوری (قسمت اول)

قهوه‌ فوری همه جا در دسترس است. نوشیدن آن بدون راحت است و اگر شما به دنبال کافئین هستید می‌توانید از نوشیدن آن لذت ببرید. قهوه‌ فوری در حقیقت قهوه‌ی دم‌آوری شده ایست که آب آن گرفته شده است. این فرایند، فرآیند پیچیده‌ای نیست و تغییرات شیمیایی اتفاق نمی‌افتد، قهوه‌ فوری همان قهوه‌ی خالص است. شما حتی ممکن است اسامی دیگری نیز برای قهوه‌ی فوری شنیده باشید: پودر قهوه (از آنجا که به شکل پودر است)، قهوه‌ی محلول (از آنجا که در آب حل می‌شود) و کریستال قهوه (از آنجا ظاهری کریستال گونه دارد). قهوه‌ی فوری معمولا  از دانه‌های قهوه‌ی ربوستا به دست می‌آید که قیمتی پایین‌تر در قیاس با دانه‌ های عربیکا دارند.

 

قهوه‌ فوری چگونه ساخته می‌شود؟

دو روش برای تولید قهوه‌ فوری وجود دارد: یخ زدگی- خشک کردن و پاشیدن-خشک کردن

یخ زدگی – خشک کردن

در این حالت بیشتر طعم‌های قهوه حفظ می‌شود. اما پروسه‌ای است که درگیری بیشتری دارد و به همین دلیل ممکن است از قیمت بالاتری برخوردار باشد اما طعم آن بسیار لذت بخش است. قهوه و یا عصاره‌ای از آن را طی یک حرکت سریع با دمایی نزدیک به منفی ۴۰ درجه در معرض سرما قرار می دهند. سپس آن را در محفظه‌ی خشک‌کن قرار می‌دهند و به ناگهان حرارت را وارد محفظه می‌کنند. همان‌طور که قهوه‌ی یخ‌زده حرارت می‌بیند، آب یخ‌زده‌ی درون آن به سرعت تبخیر می‌شود بدون آن که در این میان به مایع تبدیل شود که این فرایند را تصعید می‌نامند. آنچه بر جا می‌ماند تکه‌های خشک‌شده‌ی قهوه است.

پاشیدن – خشک کردن

این روش از ساخت قهوه‌ فوری به زمان کمتری نیاز دارد و تبدیل قهوه‌ی مایع به قهوه‌ فوری چیزی نزدیک به ۵ الی ۳۰ ثانیه زمان می‌برد. در این روش قهوه یا عصاره‌ی آن را از بالای محفظه‌ای بزرگ که پر از هوای داغ است به درون آن می‌پاشانند به محض اینکه قطرات قهوه به پایین حرکت می‌کنند، آب درون آن‌ها تیدیل به گاز  می شود. کریستال‌های قهوه‌ فوری در انتهای محفظه فرود می‌آیند. در این روش، دمای بسیار بالا روغن موجود در قهوه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و بسیاری از طعم‌های درون آن را از بین می‌برد. همچنین در این روش پودر قهوه‌ ای که به دست می‌آید بسیار ریزتر است. گاهی پودرهای قهوه را در فرآیندی که شامل بخاردهی می‌شود به هم می‌چسبانند. این قهوه اولین بار در سال ۱۸۹۰ توسط New Zealander David Strang درست شد.

ساخت قهوه فوری

او پروسه‌ی به دست آوردن این نوع قهوه را پروسه‌ی “خشک کردن هوای داغ” می‌نامید. با این حال تا سال ۱۹۰۱ توجه چندان زیادی به این نوع قهوه نمی‌شد. سپس Satori Kato دانشمند ژاپنی که در شیکاگو کار می‌کرد، این نوع قهوه را به همگان معرفی کرد. کمی بعد در سال ۱۹۰۱، شیمیدان انگلیسی George Constant Louis زمانی که در گواتمالا زندگی می‌کرد فرآیند دیگری برای ساخت این نوع قهوه معرفی کرد. او که بسیار به نوشیدن قهوه علاقه داشت، به آبی که از دهانه‌ی موکا-پاتش فوران می‌کرد دقت و پودرهای قهوه را در آن مشاهده نمود. این مطلب او را وادار کرد که به آزمایش‌های بیشتری دست زند. او در نهایت نوعی قهوه‌ی خشک شده تولید کرد و آن را Red E Coffee نامید.

در مقاله بعدی با ادامه اطلاعات جامع قهوه فوری در خدمت شما خواهیم بود.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =