اطلاعاتی پیرامون دم کردن قهوه ترک

قهوه ترک

اطلاعاتی پیرامون دم کردن قهوه ترک

به نظر می رسد در مورد دم کردن  “ قهوه ترک ” کم کاری زیادی صورت گرفته است. اگرچه قهوه تخصصی در حال احیای روش های کلاسیک قهوه ی دمی از وکیوم پات تا کمکس است حتی برخی از کارشناسان قهوه بر این باورند  که حتی دم کردن یک فنجان قهوه ترک درست را غیرممکن است. تا این که اکنون قهرمان پیشین مسابقه ی جذوه ایبریک جهانی، تورگای ییل دیزلی که می خواهد به آنها اثبات کند که در اشتباه هستند.

تورگای بزرگ شده استانبول و در حال حاضر به همراه همسرش اِیمی در ایالت نیو اورلئان آمریکا زندگی می کند. او بنیان گذار وبسایت (Specialty Turkish Coffee) می باشد. در این وب سایت تورگای هرچیزی که یک فرد برای تهیه ی قهوه ترک از وسایل  گرفته تا آموزش و مشورت نیاز دارد را برای علاقمندان به این نوع قهوه فراهم کرده است. او همچنین خدمات مشاوره نیز ارائه می دهد که اخیرا به عنوان مشاور به روستری Kronotrop در استانبول برای پیشرفت برنامه آنها در ارتباط با قهوه ترک کمک می کند. وی بزرگترین هدفش را از بین بردن عادات همزمان با پاسخگویی به توقعات مصرف کنندگان میداند.

دم کردن قهوه ترک

تورگای میگوید: هم اکنون  مصرف کنندگان قهوه ترک به دلیل عاداتی که پیدا کرده اند انتظار یک بادی کامل و بافتی سرشار  را از قهوه خود دارند. انگیزه ام حفظ این انتظارات در فکر مشتری است، در حالی که با بهبود کیفیت قهوه ترک هم زمان آن را با تجربه ی قهوه ای با طعم های استثنایی  و بالانسی از بادی کامل و اسیدیتی با کیفیت، آشنا کنم.

قهوه ترک یکی از قدیمی ترین راه های تهیه ی قهوه در جهان میباشد. قهوه آسیاب شده در یک ظرف مخصوص فلزی کوچک که جذوه یا ایبریک نامیده میشود ریخته میشود. جذوه روی حرارت قرار داده می شود تا درجه حرارت آن در طول دوره دم کردن زیاد شود . این قابلیت باعث میشود که قهوه ترک از باقی روشهای دم کردن قهوه که در آنها دما یا ثابت نگه داشته می شود مانند اسپرسو یا به آرامی کم می شوند  مانند فرنچ پرس، پور اَور (Pour-over)، جدا شود. افزایش دما همچنین بدین معناست که در تهیه ی قهوه ترک فقط باید از قهوه ی با روست روشن تا متوسط استفاده شود. تورگای میگوید: به علت زیاد شدن  حلالیت استفاده از روست های تیره تر به سادگی  باعث عصاره گیری بیش از حد و تلخی بیش از حد  میشود. عامل دیگری که قهوه ترک را از سایر روش های دم کردن قهوه جدا می کند این است که ذرات قهوه از نوشیدنی نهایی جدا نمی شوند؛ مانند یک ظرف کاپینگ ذرات درانتهای فنجان ته نشین شوند. این جریان  باعث میشود که قهوه ترک چیزی مابین اسپرسو و فرنچ پرس قرارگیرد.

قهوه ترک دم کنیم

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =