اسیدیتی قهوه را هنگام دم اوری چگونه کم و زیاد کنیم؟ قسمت دوم

اسیدیتی قهوه را هنگام دم اوری

اسیدیتی قهوه را هنگام دم اوری چگونه کم و زیاد کنیم؟ قسمت دوم

اندازه‌ی آسیاب و عصاره گیری هنگام دم آوری قهوه

واقعیت اینجاست که نمایه ای مشخص از آسیابی که بتوان بر اساس آن میزان اسیدیتی را تعیین کرد وجود ندارد. هرچند، قوانین محدودی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند اسیدیتی بیشتر و یا کمتری در قهوه‌ی خود شاهد باشید.

 درشت تر بودن اسیاب، نرخ عصاره گیری را میکاهد چرا که سطح کمتری برای تماس با آب وجود دارد. (توجه کنید که نرخ عصاره گیری در حقیقت سرعتی است که در آن طعم‌ها و عطرهای قهوه عصاره گیری می‌شوند و با زمان عصاره گیری کاملاً متفاوت است.) این بدین معنی است که هرچه قهوه‌ی شما درشت‌تر آسیاب شده باشد قهوه با طعم اسیدیتی بیشتر و ترشتر خواهد بود.

اسیدیتی بیشتری می‌خواهید؟ درشت‌تر آسیاب کنید. اسیدیتی کمتر؟ آسیاب ریزتر.

البته اندازه‌ی آسیاب قهوه تنها یکی از چندین فاکتور است. اندازه‌ی آسیاب هم بسیار به دانه‌ی قهوه‌ ی شما بستگی دارد. برای مثال، قهوه‌ای با رست دارک تر به میزان بیشتری در آب حل میشود، پس عصاره گیری سریع‌تری را نیز خواهد داشت

اسیدیتی قهوه را هنگام دم اوریزمان دم‌ آوری ، عصاره گیری و اسیدیتی

عنصر مهم دیگر عصاره گیری قهوه، دم‌آوری و یا زمان تماس آب و قهوه است.  دم‌آوری طولانی‌تر. عصاره گیری بیشتری به دنبال خواهد داشت. شما ممکن است کارتان را با قهوه‌ای که دوست دارید، آبی با کیفیت و سایز آسیابی ایده آل آغاز کنید، ولی نتیجه قهوه‌ای بسیار ترش و یا فاقد هرگونه اسیدیتی باشد. در حقیقت اندازه‌ی آسیاب قهوه، عصاره گیری نهایی را تغییر نمی‌دهد. بیش از هر چیز زمان دم‌آوری تاثیر فوق العاده ای دارد. بنابراین اگر قهوه‌ای با آسیاب درشت دارید اما زمان عصاره گیری شما هم طولانی است، باز هم اسیدیتی مناسبی در فنجان نخواهید داشت و اگر قهوه‌ای با آسیاب ریز دارید اما زمان دم آوریتان کوتاه است، قهوه‌ی نهایی شما ممکن است طعمی بسیار ترش داشته باشد.

زمان دم‌ آوری کوتاه‌تر، اسیدیتی بیشتر وزمان دم اوری طولانی‌تر. اسدیته کمتر  میشود

از دمای آب برای برجسته کردن اسیدیتی قهوه‌ تان استفاده کنید. دمای اب بر نرخ عصاره گیری موثر هست. Joe Behm بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Behmor است که تا کنون ابزارهای دم‌آوری و رست هوشمندی را طراحی کرده است. او دمای کنترل یک درجه فارنهایت را پیشنهاد می‌کند تا کاربران بتوانند میزان دقیق اسیدیتی، شیرینی و چیزهای دیگر را در قهوه‌ی خود کنترل کنند. هرچه دمای آب بیشتر باشد، ترکیبات با سرعت بیشتری عصاره گیری می‌شوند و هرچه دمای آب پایین‌تر باشد، عطرها و طعم‌های قهوه با سرعت کمتری عصاره گیری می‌شوند. هرچند ترکیبات خاصی نیز وجود دارند که در دماهای خاصی عصاره گیری نمی‌شوند. (این همان دلیلی است که قهوه‌های Cold Brew به شیرینی و اسیدیتی پایین شناخته می‌شوند).

Joe می‌گوید “برای اسیدیتی بیشتری، پیشنهاد میشود دمای آب را، تا درجه‌ای نزدیک به ۲۰۴ درجه فارنهایت یا ۹۶ درجه سانتی‌گراد بالاتر ببریم.”

شگفت‌انگیز بودن قهوه در همین است که ما خودمان تعیین می‌کنیم آن را چگونه بنوشیم. و زمان زیادی برای رسیدن به سطح حرفه ای لازم ندارد و با تسلط بر این‌گونه مفاهیم می‌توانیم فنجان‌های قهوه‌ی خوشمزه‌ای بنوشیم. پس به جلو حرکت کنید و دستورالعمل‌های دم آوریتان را تغییر دهید. سعی کنید اب با کیفیت مختلف و دماهای متفاوت را امتحان کنید. چرا که اندکی تغییر در دمای آب حتی یک درجه هم ممکن است راز موفقیت در تبدیل یک نوشیدنی بی‌مزه به قهوه‌ای خوشمزه با اسیدیتی مطلوب باشد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =